Zamknij

Kod QR potwierdzający szczepienie przeciwko COVID-19 ważny rok. Jakie daje przywileje?

02.02.2021
Aktualizacja: 02.02.2021 10:35

Każda osoba, która zostanie zaszczepiona dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19, może pobrać kod QR potwierdzający szczepienie. Taki kod ważny jest rok i wiąże się z przywilejami osoby zaszczepionej.

Kod QR dla osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki
fot. EAST NEWS

Kod QR potwierdzający zaszczepienie się przeciwko COVID-19 dwoma dawkami szczepionki można otrzymać na dwa sposoby:

  1. Korzystając z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub z aplikacji mObywatel.
  2. Prosząc o wydruk papierowy kodu w punkcie szczepień bezpośrednio po zaszczepieniu drugą dawką lub podczas wizyty u lekarza.

– Każdy lekarz ma dostęp poprzez bezpłatną aplikację gabinet.gov.pl do tej informacji, co wynika z ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Oznacza to, że może pobrać kod, po wcześniejszej weryfikacji, czy pacjent faktycznie został zaszczepiony, wpisując numer PESEL pacjenta do systemu gabinetowego – wyjaśniła Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia (CeZ).

Poprawność i ważność kodu QR można zweryfikować za pomocą bezpłatnej aplikacji "Zaszczepieni" dostępnej w sklepach Google Play i App Store. Aplikacja. Pokazuje ona podstawowe dane osoby zaszczepionej: imiona i pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzin. Działa w trybie offline.

Jak długo ważny jest kod QR?

– QR kod jest obecnie ważny przez 12 miesięcy, czyli relatywnie dość krótko. Zrobiliśmy to w trosce o jakość i bezpieczeństwo obywateli, ponieważ wciąż otwarte pozostaje pytanie, jak długo utrzymuje się odporność po szczepieniu przeciw COVID-19. Założyliśmy pewną elastyczność, jeśli chodzi o późniejsze wydłużenie terminu ważności kodu. W praktyce oznacza to, że jeśli w przyszłości badania potwierdzą, że skuteczność tych szczepionek utrzymuje się dłużej niż rok, pacjenci będą mogli pobrać zaktualizowaną wersję QR kodu, np. wchodząc na swoje Internetowe Konto Pacjenta – wyjaśniła dyrektor CeZ.

Jakie przywileje wiążą się z kodem QR?

Kod QR przydatny jest przy wjeździe do Polski. Osoby, które go okażą, nie są kierowane na kwarantannę. Ponadto osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki nie muszą być wliczane w ustalony limit 5 osób na spotkaniach towarzyskich.

W Polsce obecnie dostępne są dwie dwudawkowe szczepionki mRNA – producenta Pfizer/BioNTech oraz Moderny. Do 10 lutego 2021 r. powinien pojawić się kolejny, również dwudawkowy, preparat firmy AstraZeneca.

Obecnie w Polsce zaszczepione (dane z 1 lutego 2021 r.) są 1 176 904 osoby, w tym pierwszą dawką 976 367 osób, a drugą dawką 200 537 osoby. I to właśnie one mogą dostać kod QR. 

loader