Kioski profilaktyczne: nowa prozdrowotna akcja NFZ. Jak z nich skorzystać?

23.11.2021
Aktualizacja: 23.11.2021 16:53

Samoobsługowe tzw. kioski profilaktyczne, w których można zrobić podstawowe badania i na miejscu skonsultować je z doradcą, to kolejna rządowa akcja prozdrowotna. Mają stanąć w 16 oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia w każdym województwie. Pierwsze już powstały. Jakie badania można w nich wykonać?

Kiosk profilaktyczny - prozdrowotna akcja NFZ
fot. PAP/Marcin Bielecki
  1. Kioski profilaktyczne – na czym polega akcja prozdrowotna?
  2. Jakie badania można zrobić w kiosku profilaktycznym?
  3. Jak się umówić na wizytę w kiosku profilaktycznym?
  4. Co dalej z badaniami z kiosku profilaktycznego?

Po tym, jak program Profilaktyka 40 Plus został przedłużony o kolejne miesiące, Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Ministerstwem Zdrowia próbują też w inny sposób namówić Polaków do dbania o swoje zdrowie i zapobiegania chorobom poprzez badania profilaktyczne. Właśnie powstaje sieć tzw. kiosków profilaktycznych czy też pomiarowych, w których można się przebadać w bardzo podstawowym zakresie. Obok kiosku zorganizowane są też stanowiska, gdzie profesjonalny doradca podpowie, jak skorzystać z programów ochrony zdrowia.

„Profilaktyka powinna być codziennością dbania o nasze zdrowie" - napisał na Twitterze szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Kioski profilaktyczne – na czym polega akcja prozdrowotna?

Kioski profilaktyczne to nowa akcja prozdrowotna, którą rozpoczął właśnie NFZ wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. We wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ stanęły (lub staną) samoobsługowe tzw. kioski profilaktyczne i utworzono stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W każdym z nich pracuje profesjonalny doradca, który – jak zapewniają przedstawiciele NFZ – pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary w kiosku profilaktycznym.

Jak opisuje kioski Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia: „Wyglądają futurystycznie i przyciągają uwagę. Zapewniają jednocześnie prywatność i bezpieczeństwo osobom, które zdecydują się na wykonanie pomiarów”.

Jakie badania można zrobić w kiosku profilaktycznym?

Urządzenie pomiarowe, czyli tzw. kiosk profilaktyczny, przeznaczone jest dla osób powyżej 18. roku życia. W samoobsługowych punktach dorośli na miejscu mogą wykonać najważniejsze pomiary medyczne:

Parametry te są pomocne w określeniu ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne.

– Superpomysł. Jako lekarz POZ wiem, że pacjenci często zgłaszają się do przychodni za późno. Dlatego popieram każde działanie profilaktyczne i namawiam do korzystania z takich okazji – zachęca doktor Sebastian Kędzierski, świętokrzyski wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Jak się umówić na wizytę w kiosku profilaktycznym?

W celu umówienia się na konsultację i pomiary w siedzibie swojego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia należy zadzwonić na Telefoniczną Informację Pacjenta pod całodobowy numer telefonu: 800 190 590. Można też zapisywać się przez strony internetowe wojewódzkich oddziałów NFZ.

Kioski są z reguły czynne w godzinach pracy wojewódzkich oddziałów NFZ, w których są zlokalizowane.

Co dalej z badaniami z kiosku profilaktycznego?

Z kiosków mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich. W punkcie można wydrukować wyniki swoich pomiarów i omówić je z doradcą na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

Choć doradca nie zinterpretuje wyników, to przedstawi klientowi zakres norm wykonanych pomiarów, udzieli informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i doradzi, jak można się do nich zgłosić. Może również zaproponować skorzystanie z bezpłatnych diet. Z pomocą konsultanta można także założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta.

Źródło: Nfz.gov.pl | TT: @a_niedzielski | PAP/Magdalena Gronek/Piotr Nowak/Hubert Bekrycht