Jak uzyskać pomoc lekarską w nocy? 7 sposobów
Nocna pomoc lekarska to temat, który rozgrzewa do czerwoności. I to zarówno pacjentów, jak i medyków. Podpowiadamy, gdzie szukać pomocy medycznej po godzinach pracy przychodni.

Pomoc lekarska w nocy i święta to kość niezgody pomiędzy pacjentami i lekarzami. Przerażony nagłym pogorszeniem stanu zdrowia pacjent wzywa karetkę lub jedzie na SOR. Tam zgarnia burę od lekarza, który warczy, że to nie miejsce na kaszel. Następnym razem ten sam pacjent, pomimo duszności, boi się zadzwonić po pomoc. A wezwane przez spanikowaną żonę pogotowie łapie się za głowę, dlaczego pan tak długo zwlekał z zawałem. Podpowiadamy, gdzie (prawidłowo i skutecznie) szukać pomocy lekarskiej w nocy.
1. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu
Najprostszym sposobem na otrzymanie pomocy lekarskiej w nocy lub święto jest skorzystanie z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. To specjalna infolinia medyczna uruchomiona przez NFZ w 2021 roku. Dzwoniąc na bezpłatny numer 800137200, można uzyskać nie tylko e-receptę, e-skierowanie czy e-zwolnienie, ale także poradę medyczną. A jeśli lekarz oceni, że sytuacja jest naprawdę poważna, wezwie karetkę pogotowia.
2. Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska
Jeśli z lekarzem chcemy zobaczyć się osobiście w nocy lub święto, właściwym kierunkiem jest Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska (NPL). To punkt pomocy medycznej otwarty w godzinach 18:00-8:00 rano oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W całej Polsce funkcjonuje ponad 500 takich miejsc, szczegółową mapę znaleźć można na stronie pacjent.gov.pl. Ważne: pacjent może udać się do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od miejsca zamieszkania i miejsca złożenia deklaracji POZ.
3. Prywatna wizyta lekarska
Jeśli z jakiegoś powodu nie udało nam się skorzystać z Nocnej Pomocy Lekarskiej, a musimy zobaczyć się z lekarzem, pozostaje wezwanie lekarza na wizytę prywatną do domu. W tym wypadku poniesiemy koszt, ale wciąż możemy uzyskać np. zwolnienie lekarskie, o ile lekarz ma podpisaną umowę z NFZ.
4. Oddział Pomocy Doraźnej
Oddział Pomocy Doraźnej to kolejna propozycja dla tych, którzy pochorowali się w nocy lub święto. Jest to opcja najdroższa, oferowana przez sieciowe szpitale prywatne, ale za to na miejscu skorzystać można z infrastruktury szpitalnej (badania krwi, rentgen, USG), czego nie ma w opcji wizyty domowej.
5. SOR
SOR, czyli Szpitalny Oddział Ratunkowy, przeznaczony jest dla osób cierpiących. Ale nie cierpiących z powodu kataru, tylko po wypadkach, urazach lub w sytuacjach, w których ból nie pozwala funkcjonować. W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym uzyskamy m.in. pomoc ortopedy lub chirurga, warto jednak pamiętać, że nie jest to miejsce dla osób ze starymi urazami, gdy mamy trudności z umówieniem się do specjalisty czy z infekcją. Z infekcją udajemy się do punktu NPL.
6. SOR-y specjalistyczne
Jeśli problem, z którym się zmagamy, wymaga pomocy specjalisty innego niż ortopeda/chirurg, warto sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy SOR specjalistyczny, np. SOR okulistyczny, SOR dentystyczny, SOR ginekologiczny, SOR psychiatryczny. Czasem tego typu dyżury organizowane są w szpitalach.
7. 112
Na ostatnim miejscu przypominamy o numerze 112, a to dlatego, że wezwanie karetki pogotowia to ostateczność. O tym kiedy wezwać karetkę, pisaliśmy kilkakrotnie. Jeśli sytuacja wymaga pilnej konsultacji lekarskiej, ale nie ma stanu zagrożenia życia, to do szpitala jedziemy taksówką.
Źródło: pacjent.gov.pl