E-skierowanie. Skierowania do lekarza już tylko w formie elektronicznej
To koniec papierowych skierowań. Od 8 stycznia 2021 roku wszystkie skierowania na wizyty u lekarzy i na badania są wystawiane w formie elektronicznej. Zdaniem ministra zdrowia e-skierowania pomogą rozwiązać problem kolejek w szpitalach i do lekarzy specjalistów. Jak działa e-skierowanie?

Pacjenci muszą przygotować się na dużą rewolucję. Za elektronicznymi receptami podążyły elektroniczne skierowania i od 8 stycznia wszystkie skierowania będą wydawane wyłącznie w formie elektronicznej, co oznacza, że pacjent nie będzie już musiał nosić przy sobie papierowych skierowań na wizyty i zabiegi.
Jakie zmiany dla pacjentów?
Dzięki e-skierowaniu nie trzeba dostarczać skierowania osobiście w terminie 14 dni, wystarczy, rejestrując się osobiście lub telefonicznie podać 4-cyfrowy kod i PESEL. To komfortowe rozwiązanie dla osób starszych lub chorych, które mają problemy z poruszaniem się, a nawet dla zapracowanych.
E-skierowania rozwiązują też problem nieczytelnych i zgubionych skierowań. E-skierowanie jest cały czas zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta i świadczeniodawca może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił.
Kolejną zaletą e-skierowań, którą podkreśla minister zdrowia, jest zmniejszenie kolejek do lekarzy powodowanych tym, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania. Teraz po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej.
ZOBACZ: Jak się przygotować do teleporady medycznej? Porada eksperta
Jak działa e-skierowanie?
E-skierowanie jest wystawione na następujące świadczenia:
- ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, za wyjątkiem porady w zakresie logopedii
- leczenie szpitalne
- badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ
- rezonans magnetyczny
- badanie endoskopowe przewodu pokarmowego
- badanie echokardiograficzne płodu.
E-skierowanie można otrzymać w postaci: SMS-a z 4 cyfrowym kodem, e-maila z pdf-em, wydruku informacyjnego e-skierowania, co jest szczególnie istotne w przypadku osób starszych, które często nie obsługują urządzeń elektronicznych
Źródło: pacjent.gov.pl