Zamknij

Cukrzyca a prowadzenie pojazdów. Czy cukrzycy mogą prowadzić samochód?

20.08.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 23:31

Cukrzyca może być niebezpieczna dla kierowcy i innych uczestników ruchu, ale tylko w niektórych przypadkach. Wyjaśniamy, czy cukrzycy mogą mieć prawo jazdy. Kiedy chorzy na cukrzycę nie powinni prowadzić samochodu? 

Cukrzyca a prowadzenie pojazdów
fot. Shutterstock
  1. Cukrzyca a prawo jazdy
  2. Cukrzyca a prowadzenie samochodu
  3. Cukrzyk spowodował kolizję. Świadkowie myśleli, że jest pijany

Cukrzyca a prawo jazdy

Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do posiadania prawa jazdy. Cukrzycy mogą brać udział w kursie i ubiegać się o prawo jazdy, ale ostateczną decyzję w sprawie uzyskania dokumentu musi wydać lekarz.

Aby cukrzyk mógł uzyskać prawo jazdy i prowadzić samochód lub inny pojazd musi mieć wyrównaną glikemię, prowadzić samokontrolę i aktywnie uczestniczyć w procesie leczenia. 

Badanie osoby chorej na cukrzycę, która chce uzyskać prawo jazdy, obejmuje ocenę stanu metabolicznego wyrównania cukrzycy, rozpoznania powikłań cukrzycy i chorób towarzyszących (jeśli występują). Lekarz sprawdza też, czy leki, które na co dzień przyjmuje chory, nie będą miały wpływu na jego zdolność prowadzenia pojazdu.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, postępowanie wobec kierowców z cukrzycą jest prawnie regulowane przez  załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców pt. ''Szczegółowe warunki badania lekarskiego w zakresie cukrzycy''.

Lekarz diabetolog wydaje opinię w postaci specjalnej karty konsultacyjnej diabetologicznej. Może zdecydować, że nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów: bez ograniczeń czasowych, ze wskazaniem ograniczeń czasowych, lub że są przeciwwskazania do prowadzenia pojazdu: względne/bezwzględne.

Kiedy lekarz może wydać negatywną opinię (stwierdzić, że są przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów)? Przede wszystkim, gdy chory na cukrzycę odmawia jej leczenia, nie stosuje zaleconej farmakoterapii, nie ma wyrównania metabolicznego choroby.

Stwierdzenie przez lekarza przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów może mieć charakter względny, czyli czasowy (po upływie 6 miesięcy pacjent może ponownie przystąpić do badania lekarskiego) oraz bezwzględny, czyli bezterminowy (przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami silnikowymi są na tyle poważne, że stanowią wysokie ryzyko dla bezpieczeństwa ruchu drogowego).

Cukrzyca a prowadzenie samochodu

Nieleczona cukrzyca, niewyrównana i niekontrolowana glikemia mogą stanowić niebezpieczeństwo dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

Groźne są głównie przewlekłe powikłania cukrzycy:

  • retinopatia i jaskra wpływające na jakość i ostrość widzenia,
  • nefropatia cukrzycowa (choroba nerek), która objawia się osłabieniem, łatwym męczeniem się, obrzękami, wysokim ciśnieniem tętniczym,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • neuropatia obwodowa objawiająca się zaburzeniami czucia, osłabieniem mięśni, a nawet porażaniem mięśni.

Groźne mogą być także niepożądane działania leków, takie jak polekowa hipoglikemia i poinsulinowe zaburzenia refrakcji.

Najniebezpieczniejsza jest jednak sytuacja związana z nagłą hipoglikemią, czyli spadkiem cukru, czego konsekwencją może być złe samopoczucie, senność, a nawet utrata przytomności.

Cukrzyk spowodował kolizję. Świadkowie myśleli, że jest pijany

Zatorscy policjanci otrzymali zgłoszenie (19.08.2021 r.) o kolizji drogowej, do której miał doprowadzić pijany kierowca. Na miejscu okazało się, że przyczyną utraty panowania nad kierownicą przez 60-latka nie był alkohol, lecz cukrzyca.

- W czwartek wieczorem jeden z kierowców zauważył, że znajdująca się przed nim honda civic jedzie slalomem, po czym wjechała do rowu. W związku z podejrzeniem, że autem może kierować osoba będąca pod wpływem alkoholu, kierujący zadzwonił na numer 112. Na miejsce natychmiast ruszyły służby ratunkowe – podała policja.

Po przebadaniu kierowcy alkomatem ustalono, że przyczyną zdarzenia nie był spożyty alkohol a cukrzyca.

Policjanci przypomnieli, że utratę przytomności, czy też śpiączkę cukrzycową, poprzedzają różne symptomy, jak: senność, zmęczenie, kołatanie serca, podwójne widzenie.

- W takiej sytuacji kierowca powinien natychmiast zatrzymać samochód na poboczu, a następnie zażyć leki, zjeść słodką przekąskę lub wypić napój i odczekać kilkadziesiąt minut. Następnie należy zmierzyć poziom cukru we krwi. Jeśli kierowca nadal źle się czuje, powinien wezwać pomoc i nie ryzykować dalszej jazdy. W innym przypadku może się ona zakończyć zasłabnięciem za kierownicą i spowodowaniem poważnego zdarzenia drogowego – podkreśliła rzecznik oświęcimskiej  policji Małgorzata Jurecka.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: cukrzyca.pl; poradniacukrzycowa.pl; PAP/Marek Szafrański