Brak ubezpieczenia a koronawirus: kto zapłaci za badania?

03.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 02:22

Każda osoba, nawet nieubezpieczona, w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem będzie nieodpłatnie diagnozowana – podało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

Brak ubezpieczenia a koronawirus: kto płaci za badania?
fot. Shutterstock

To była odpowiedź na zapytanie:

Czy osoby nieubezpieczone w NFZ też będą objęte bezpłatnym leczeniem w przypadku wykrycia #COVID19? Czy poddanie ich testom w kierunku #koronawirusa będzie bezpłatne, jeśli będą uzasadnione podejrzenia?

Niestety we wpisie na Twitterze resort zdrowia nie odniósł się do pytania o koszty leczenia. Zadaliśmy je więc Ministerstwu Zdrowia mailowo. Otrzymaliśmy odpowiedź: "Leczenie osób nie objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, chorujących na COVID-19, czyli chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, będzie realizowane ze środków publicznych". 

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, a także we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Grecji, Białorusi, Litwie, Estonii i Rumunii.
W Polsce na razie nie potwierdzono dotychczas żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.
Najczęstsze objawy, jakie się wiążą się z COVID-10, to: gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczeniem. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

loader

WIĘCEJ NA TEMAT:

Źródło: PAP