Zamknij

Aplikacja do kodów QR, potwierdzających szczepienie na COVID-19, już działa

11.06.2021 15:34

Rządowa aplikacja, która sczytuje kod QR będący potwierdzeniem szczepienia lub posiadania unijnego certyfikatu COVID-19 (UCC), jest bezpłatnie dostępna w sklepie Google Play i AppStore. – Można ją zainstalować na każdym telefonie – podkreśla minister Niedzielski.

Aplikacja czytająca szczepienne kody QR
fot. PAP/Radek Pietruszka / Twitter MZ

Aplikacja o nazwie „ UCC Unijny Certyfikat Covid” dostępna jest na telefony z systemem operacyjnym Android oraz iOS i odczytuje zarówno kody QR z konta IKP, gdzie znajduje się już Unijny Certyfikat COVID (UCC), jak i kody z mobilnej aplikacji mObywatel, w której jak na razie są jedynie zaświadczenia o zaszczepieniu.

– Udostępniamy w sklepie Google aplikację, która umożliwi odczytywanie tych kodów. Wcześniej udostępniliśmy taką samą aplikację na system operacyjny IOS Apple, więc w zasadzie na każdej komórce można w tej chwili zainstalować czytnik tego QR-kodu – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Kody QR konieczne podczas imprez masowych

Kody QR mają być stosowane podczas imprez masowych czy rodzinnych, koncertów, a także w hotelach czy restauracjach – osoby zaszczepione nie będą wliczane do limitów, które wciąż obowiązują podczas takich zgromadzeń. Kod QR potwierdza:

  • zaszczepienie przeciwko COVID-19 – kod ważny 1 rok
  • przechorowanie COVID-19, czyli bycie ozdrowieńcem – ważny od 11. do 180. dnia od pozytywnego testu PCR
  • negatywny wynik testu PCR na koronawirusa – kod ważny 48 godzin.

Jak zaznaczył minister Niedzielski, sprawdzenie, czy osoby biorące udział w danym wydarzeniu są zaszczepione czy nie, jest odpowiedzialnością organizatora. Dodał też, że to organizator będzie rozliczany z przestrzegania limitu osób, które mogą wziąć udział w danym wydarzeniu.
– Oczywiście po stronie osoby, która wchodzi i wie, że jest zaszczepiona, jest posiadanie przy sobie odpowiedniego dowodu. Ten dowód może mieć charakter tradycyjny, czyli wydruk kartki z QR-kodem, albo po prostu trzeba mieć na urządzeniu mobilnym kod, który zostanie sczytany – wyjaśnił Niedzielski.

Czy okazywanie kodu QR będzie obowiązkowe?

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz został zapytany w TVN24, czy planowanie jest prawne uregulowanie okazywania tzw. certyfikatów covidowych. Okazuje się, że na razie nie ma planów, by okazywanie certyfikatu unormować prawnie.

– Nie ma obowiązku dokumentowania, że jest się osobą zaszczepioną, ale jeżeli w danym miejscu jest już osiągnięty limit gości, to mamy do wyboru dwa wyjścia: albo rezygnujemy np. z noclegu w hotelu, albo pokazujemy certyfikat szczepienny – powiedział Andrusiewicz.

Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Polska jest w gronie państw członkowskich, które przeszły testy techniczne i korzystają już z systemu na zasadzie dobrowolności. Unijny Certyfikat COVID można pobrać ze swojego konta IKP, jest też dostępny w aplikacjach mobilnych mObywatel i mojeIKP.

Źródło: PAP