Obserwuj w Google News

Aborcja farmakologiczna: przebieg, powikłania. Czy jest w Polsce legalna?

3 min. czytania
01.12.2021 16:17
Zareaguj Reakcja

Aborcja farmakologiczna jest w Polsce nielegalna. Tę metodę przerywania ciąży stosuje się jednak w wielu krajach na świecie, m.in. u naszych sąsiadów w Niemczech i Słowacji. Na czym polega aborcja farmakologiczna? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Aborcja farmakologiczna
fot. Shutterstock
  1. Aborcja farmakologiczna w Polsce
  2. Aborcja farmakologiczna — przebieg
  3. Aborcja farmakologiczna — powikłania

Aborcja farmakologiczna (medyczna) jest metodą przerywania ciąży za pomocą środków farmakologicznych. Aborcja farmakologiczna bywa nazywana aborcją domową, ponieważ do zazwyczaj poronienia po podaniu leków dochodzi w domu, nie w szpitalu. Również same środki farmakologiczne w wielu przypadkach przyjmowane są samodzielnie w domu.

Aborcja farmakologiczna polega na podaniu środków farmakologicznych doustnie lub dopochwowo. Podane substancje powodują zahamowanie rozwoju ciąży, a następnie wydalenie tkanki ciążowej z organizmu.

Aborcja farmakologiczna w Polsce

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by aborcję farmakologiczną przeprowadzać do 12. tygodnia ciąży (w określonych przypadkach do 24. tygodnia ciąży). Należy jednak wiedzieć, że aborcja farmakologiczna jest w Polsce nielegalna.

ZOBACZ:  Spór o aborcję w Polsce. Historia praw i zakazów w pigułce 

W świetle obowiązującego obecnie w Polsce prawa, zabieg przerywania ciąży można wykonać w szpitalu jedynie z dwóch wskazań:

  • gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej (bez ograniczeń ze względu na wiek płodu)
  • gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (do 12 tygodni od początku ciąży)

Polskie prawo określa kary, jakie grożą za pomoc kobiecie w przerwaniu ciąży, za nakłanianie jej do tego czynu lub doprowadzenie do jej śmierci w wyniku aborcji, przy czym sama kobieta nie ponosi odpowiedzialności prawnej za zakup środków farmakologicznych i dokonanie aborcji.

Informacja o tym, jaką karę ponieść można za bezprawne przerwanie ciąży, znajduje się w Kodeksie karnym z 1997 roku w osobnym artykule: bezprawne przerwanie ciąży.

Aborcja farmakologiczna — przebieg

W krajach, w których aborcja farmakologiczna jest legalna, cały proces podzielony jest na etapy. Pacjentka musi przed przyjęciem środków farmakologicznych odbyć dwie wizyty lekarskie. 

Podczas wizyty lekarz przeprowadza badania, na podstawie których ustala, jak zaawansowana jest ciąża, wyklucza również ciążę pozamaciczną. 

W niektórych krajach wymaga się dodatkowo konsultacji z psychologiem (np. w Niemczech).

Następnie lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką dotyczący jej ogólnego stanu zdrowia, przebytych chorób, przyjmowanych leków. Jeśli nie ma przeciwwskazań, na pierwszej wizycie podawana jest pierwsza tabletka. 

Kolejną tabletkę kobieta aplikuje samodzielnie po 1-2 dniach od przyjęcia pierwszej.

Poronienie rozpoczyna się po kilku godzinach od przyjęcia drugiej tabletki (czas ten może się wydłużyć nawet do 24 godzin).

Po podaniu środków farmakologicznych kobieta odczuwa skurcze i ma krwawienie przypominające obfitą miesiączkę lub naturalne poronienie. Krwawienie po aborcji farmakologicznej może utrzymywać się przez tydzień lub dwa — może trwać krócej lub dłużej. Natomiast plamienie może się utrzymywać do pierwszej miesiączki. 

Aborcja farmakologiczna jest metodą skuteczną w około 97 proc. Szacuje się, że w przypadku 3 kobiet na 100  poronienie nie następuje lub jest częściowe. Wtedy konieczne jest dokończenie zabiegu metodą próżniową lub chirurgiczną.

Aborcja farmakologiczna — powikłania

Aborcja farmakologiczna jest stosowana w wielu krajach na świecie. Powikłania w przypadku tej metody przerywania ciąży zdarzają się rzadko i obejmują głównie przedłużające się krwawienie z dróg rodnych oraz infekcję.

Podczas procedury farmakologicznego przerywania ciąży mogą wystąpić skutki uboczne podawanych leków (reakcja organizmu na przyjętą substancję), są to m.in. nudności, bóle i zawroty głowy, wymioty, biegunka, dreszcze, podwyższona temperatura ciała.

Źródło: Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (federa.org.pl); WHO; consult.womenhelp.org