Zamknij

Widzisz zaniedbane zwierzę? Oto lista miejsc, w których możesz to zgłosić

15.12.2022
Aktualizacja: 15.12.2022 12:09

Znalazłeś zagubione, ranne zwierzę? A może masz podejrzenia, że znajomy  pies lub kot jest bardzo źle traktowany przez właściciela? W takiej sytuacji zawsze warto zareagować: pamiętaj, że zwierzę nie umie mówić i nie obroni się samo. Gdzie szukać pomocy? Podajemy listę miejsc, które zajmują się takimi sprawami.

Gdzie zgłosić zaniedbanie zwierzaka? Lista miejsc
fot. Shutterstock

Widzisz, że właściciel popycha, kopie lub szarpie psa? A może masz podejrzenia, że zwierzak jest głodzony i zaniedbany, przez wiele godzin lub dni przesiaduje sam w domu? Gdy jesteś świadkiem złego traktowania czworonoga, możesz najpierw upewnić się, że sytuacja wymaga interwencji (nie bój się rozmowy z właścicielem). Jeśli to nie działa, podejmij odpowiednie kroki.

Jak rozpoznać, że zwierzak potrzebuje pomocy?

Jak podaje Stowarzyszenie Otwarte Klatki istnieją oczywiste okoliczności, obok których nie powinniśmy przechodzić obojętnie. To sytuacje, kiedy właściciel:

 • porzuca zwierzę
 • bije lub głodzi czworonoga
 • utrudnia zwierzakowi dostęp do świeżej wody
 • nie zapewnia leczenia choremu pupilowi
 • wykorzystuje zwierzaka do ciężkiej pracy
 • odurza zwierzę
 • regularnie zamyka psa lub kota  w samochodzie (zwłaszcza gdy jest mróz lub upały)

Istnieją też inne widoczne oznaki zaniedbania (m.in. wychudzenie, rany, obroża wrastająca w szyję). Jeśli obserwujemy tego typu zachowanie, pomóżmy zwierzakowi. Tego typu zgłoszenie jest dla niego jedyną nadzieją na przetrwanie.

Gdzie szukać pomocy?

W zależności od tego, jakie są dokładne okoliczności zdarzenia, możemy zgłosić je do różnych miejsc. Oto najważniejsze numery:

 • 986 – Animal Patrol straży miejskiej (jeśli zwierzę jest ranne)
 • 997 – Policja (jeśli masz podejrzenie, że właściciel znęca się nad zwierzakiem)
 • 998 – Straż Pożarna (np. jeśli zwierzak jest uwięziony lub zgłoszenie dotyczy dzikich gatunków)
 • (022) 353-50-60 – Straż Dla Zwierząt w Polsce (przypadki zaniedbania zwierzęcia przez właściciela

Jeżeli znajdziesz wystraszone, zagubione zwierzę, zamiast dzwonić do Straży Miejskiej, możesz też skontaktować się z najbliższym schroniskiem. Lista schronisk dostępna jest TUTAJ.

Jeśli mimo wszystko masz wątpliwości, gdzie szukać pomocy, szczegółowe informacje na temat służb i placówek dostępne są na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Uwaga: każde zgłoszenie powinno zawierać dane, dzięki którym służby szybciej podejmą działania. Im więcej informacji, tym lepiej. Do zgłoszenia warto dołączyć dokładny adres, dane właściciela (o ile oczywiście je znamy). Możemy też (ale nie musimy) podać numer kontaktowy do nas oraz zdjęcie zwierzaka.