Zamknij

Uważaj na fajerwerki i petardy. Jak postępować, gdy dojdzie do wypadku?

27.12.2022
Aktualizacja: 31.12.2022 11:48

Chociaż Sylwester dopiero za kilka dni, już teraz w niektórych miejscach można usłyszeć fajerwerki. Niestety, oprócz tego, że fajerwerki straszą ludzi i zwierzęta, taka “zabawa” to też ryzyko wielu groźnych wypadków. Co zrobić, jeśli jesteś świadkiem niebezpiecznej sytuacji?

Fajerwerki a oparzenia: jak udzielić pierwszej pomocy?
fot. Shutterstock

Co roku w Sylwestra dochodzi do wielu tragedii spowodowanych niewiedzą i brakiem ostrożności podczas odpalania fajerwerków. Jak podaje straż pożarna, ofiarami zdarzeń najczęściej są mężczyźni w wieku 19-50 lat. W poprzednim roku zmarło 8 osób, a strażacy w całej Polsce interweniowali ponad 1000 razy!  Mimo smutnych statystyk sylwestrowa "tradycja" ma się dobrze.

Zgodnie z polskim prawem, używanie wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych jest zakazane, z wyjątkiem 31 grudnia i 1 stycznia. Odpalanie fajerwerków przedwcześnie lub po Nowym Roku jest niedozwolone. Za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi grożą kary (nawet do dwóch lat pozbawienia wolności). Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa? Policja alarmuje:

Przede wszystkim kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Informujmy też policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest także zagrożona karą do dwóch lat więzienia. Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny mieć dołączoną instrukcję w języku polskim, określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera oraz znak dopuszczenia produktu do sprzedaży. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności. Nie odpalajmy sztucznych ogni w grupie osób, z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), tak aby petardy się nie przewróciły. 

W żadnym wypadku nie rozbierajmy fajerwerków na części, jak też nie próbujmy ponownie odpalać tych, które nie zadziałały. Nie kierujmy ich w stronę inną niż do góry, nie stawiajmy odwrotnie, niż wskazane jest to w instrukcji, ani też nie wrzucajmy do ogniska.

Osoba, która odpala fajerwerki, MUSI być trzeźwa.

Fajerwerki a wypadki: o tym pamiętaj, gdy udzielasz pierwszej pomocy

Jeśli jesteś świadkiem wypadku, reaguj. Źle odpalone fajerwerki mogą prowadzić do poważnych obrażeń, urazów kończyn górnych, poparzeń oczu. Częste są też poparzenia chemiczne, dróg oddechowych, uszkodzenia słuchu. Takie sytuacje wymagają natychmiastowej pomocy. Gdy dojdzie do wypadku:

  • Wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie. Zadzwoń pod numer alarmowy – 999 lub 112. Jeśli obrażenia nie zagrażają życiu, zgłoś się do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).
  • Zabezpiecz miejsce zdarzenia, upewnij się, że nic nie grozi osobom znajdującym się w niewielkiej odległości.
  • Udziel pierwszej pomocy poszkodowanemu. Jeżeli oparzenie jest głębokie lub rozległe, schładzaj je za pomocą wilgotnego czystego materiału, np. prześcieradła. Nie polewaj oparzenia bezpośrednio wodą.
  • Uwaga: jeśli pali się odzież poszkodowanego, należy ugasić ją za pomocą koca czy wody, możesz też przewrócić go na ziemię i turlać. Nie używaj jednak gaśnicy i nie zdejmuj ubrań, które się palą. Jeśli ubranie po ugaszeniu jest wtopione w ciało, nie należy zrywać go na siłę.
  • Jeśli oparzenie jest niewielkie i nie stanowi zagrożenia dla życia czy zdrowia, możemy schłodzić dane miejsce w domowych warunkach, za pomocą chłodnej wody (ale nie lodu!).  Nie stosuj też żadnych kremów czy maści bez konsultacji z lekarzem.

Źródło: policja.pl, pacjent.gov.pl