Oceń
Umiejętność ułożenia człowieka w pozycji bocznej bezpiecznej może uratować czyjeś zdrowie i życie – warto więc wiedzieć, jak to zrobić. Ta pozycja to jedna z zasad pierwszej pomocy. Nie stosuje się jej u osób z wypadków komunikacyjnych, ponieważ w takiej sytuacji z góry zakłada się, że mogą one mieć uraz kręgosłupa (wtedy nie stosuje się pozycji bocznej ustalonej). Pozycja bezpieczna zapewnia drożność dróg oddechowych i ułatwia oddychanie oraz zabezpiecza osobę nieprzytomną przed zadławieniem się, np. własnym językiem, lub zachłyśnięciem, np. ewentualnymi wymiocinami.
Jeśli osoba poszkodowana nie oddycha, nie należy jej układać w pozycji bocznej ustalonej.
Kiedy nie układać w pozycji bocznej ustalonej?
Nie wolno układać w pozycji bocznej ustalonej osób:
- z urazami kręgosłupa i rdzenia kręgowego lub jego podejrzeniem (np. u osób z wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości)
- z urazami miednicy
- skarżących się na ból w klatce piersiowej
- które nie oddychają.
Uwaga! Kobietę w widocznej ciąży należy bezwzględnie ułożyć w pozycji bocznej ustalonej na lewym boku.
Pozycja boczna ustalona – jak ułożyć w pozycji bezpiecznej?
Przed przystąpieniem do układania w pozycji bocznej ustalonej należy sprawdzić, czy osoba nieprzytomna oddycha. Jeśli nie, nie wolno układać jej w takiej pozycji i należy jak najszybciej wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).
Zanim przystąpisz do układania kogoś w pozycji bezpiecznej, usiądź koło niego od strony, na którą chcesz go obrócić. Jeśli nosi okulary, zdejmij mu je.
- Krok 1: połóż poszkodowanego na wznak, chwyć jego bliższą rękę i połóż zgiętą w łokciu ku górze pod kątem prostym
- Krok 2: drugą rękę poszkodowanego zegnij w łokciu, łokieć połóż na klatce piersiowej, a dłoń podłóż pod policzek
- Krok 3: zegnij w kolanie dalszą nogę osoby poszkodowanej (z tej samej strony, co druga ręka), nie odrywając jego stopy od podłoża
- Krok 4: w takim ułożeniu chwyć poszkodowanego jedną ręką za zgiętą nogę i przytrzymując drugą ręką dłoń dociśniętą do policzka, pociągnij w swoim kierunku tak, by położył się na boku. Głowę poszkodowanego można delikatnie odchylić do tyłu, by mieć pewność, że drogi oddechowe nie są zablokowane.
Pozycja boczna ustalona powinna być stabilna i jak najbliższa ułożeniu na boku z lekkim odchylenie głowy do tyłu i brakiem ucisku na klatkę piersiową, by nie utrudniać oddechu. Osobę poszkodowaną można przykryć kocem w oczekiwaniu na pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112). Należy co 1 minutę sprawdzać, czy oddycha.
Oceń artykuł