Zamknij

Pozycja boczna ustalona. 4 kroki, jak ułożyć człowieka w pozycji bezpiecznej

03.01.2023
Aktualizacja: 03.01.2023 10:38

Pozycję boczną ustaloną stosuje się u osób nieprzytomnych, ale oddychających. To pozycja bezpieczna, w której należy ułożyć człowieka w oczekiwaniu na przybycie pogotowia ratunkowego, równocześnie cały czas monitorując jego stan, czyli sprawdzając, czy oddycha.

Pozycja boczna ustalona - jak ułożyć?
fot. Shutterstock

Umiejętność ułożenia człowieka w pozycji bocznej bezpiecznej może uratować czyjeś zdrowie i życie – warto więc wiedzieć, jak to zrobić. Ta pozycja to jedna z zasad pierwszej pomocy. Nie stosuje się jej u osób z wypadków komunikacyjnych, ponieważ w takiej sytuacji z góry zakłada się, że mogą one mieć uraz kręgosłupa (wtedy nie stosuje się pozycji bocznej ustalonej). Pozycja bezpieczna zapewnia drożność dróg oddechowych i ułatwia oddychanie oraz zabezpiecza osobę nieprzytomną przed zadławieniem się, np. własnym językiem, lub zachłyśnięciem, np. ewentualnymi wymiocinami.

Jeśli osoba poszkodowana nie oddycha, nie należy jej układać w pozycji bocznej ustalonej.

Kiedy nie układać w pozycji bocznej ustalonej?

Nie wolno układać w pozycji bocznej ustalonej osób:

 • z urazami kręgosłupa i rdzenia kręgowego lub jego podejrzeniem (np. u osób z wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości)
 • z urazami miednicy
 • skarżących się na ból w klatce piersiowej
 • które nie oddychają.

Uwaga! Kobietę w widocznej ciąży należy bezwzględnie ułożyć w pozycji bocznej ustalonej na lewym boku.

Pozycja boczna ustalona – jak ułożyć w pozycji bezpiecznej?

Przed przystąpieniem do układania w pozycji bocznej ustalonej należy sprawdzić, czy osoba nieprzytomna oddycha. Jeśli nie, nie wolno układać jej w takiej pozycji i należy jak najszybciej wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).

Zanim przystąpisz do układania kogoś w pozycji bezpiecznej, usiądź koło niego od strony, na którą chcesz go obrócić. Jeśli nosi okulary, zdejmij mu je.

 • Krok 1: połóż poszkodowanego na wznak, chwyć jego bliższą rękę i połóż zgiętą w łokciu ku górze pod kątem prostym
  Pozycja boczna ustalona - krok 1
  fot.

  Pozycja boczna ustalona - krok 1; fot. Shutterstock

 • Krok 2: drugą rękę poszkodowanego zegnij w łokciu, łokieć połóż na klatce piersiowej, a dłoń podłóż pod policzek
  Pozycja boczna ustalona - krok 2
  fot.

  Pozycja boczna ustalona - krok 2; fot. Shutterstock

 • Krok 3: zegnij w kolanie dalszą nogę osoby poszkodowanej (z tej samej strony, co druga ręka), nie odrywając jego stopy od podłoża
  Pozycja boczna ustalona - krok 3
  fot.

  Pozycja boczna ustalona - krok 3; fot. Shutterstock

 • Krok 4: w takim ułożeniu chwyć poszkodowanego jedną ręką za zgiętą nogę i przytrzymując drugą ręką dłoń dociśniętą do policzka, pociągnij w swoim kierunku tak, by położył się na boku. Głowę poszkodowanego można delikatnie odchylić do tyłu, by mieć pewność, że drogi oddechowe nie są zablokowane.
Pozycja boczna ustalona - krok 4
fot.

Pozycja boczna ustalona - krok 4; fot. Shutterstock

Pozycja boczna ustalona powinna być stabilna i jak najbliższa ułożeniu na boku z lekkim odchylenie głowy do tyłu i brakiem ucisku na klatkę piersiową, by nie utrudniać oddechu. Osobę poszkodowaną można przykryć kocem w oczekiwaniu na pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112). Należy co 1 minutę sprawdzać, czy oddycha.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader