Patent ze smartfonem miał ratować życie. Medycy komentują

26.01.2023 09:48

To miał być hit. Prosty sposób, jak sprawdzić, czy ktoś oddycha. Czy patent ze smartfonem faktycznie może uratować życie?

Pierwsza pomoc
fot. Shutterstock

Jak sprawdzić, czy ktoś oddycha? W sieci krąży film z nowatorskim pomysłem: "Połóżcie smartfona na klatce piersiowej, kamera na sufit, jakiś punkt odniesienia i zobaczcie, czy obraz się rusza" - instruuje lektor. Co na to medycy?

Jak sprawdzić, czy ktoś oddycha?

Pan Pielęgniarka na Facebooku zwraca uwagę na fakt, że patent ze smartfonem nie ma prawa zadziałać w żadnym środku lokomocji, ze względu na drgania. Z kolei na niebie ciężko znaleźć punkt odniesienia, o nocy nawet nie wspominając.

Autorzy Prehospitalblog.com ostrzegają też, że istnieje coś takiego jak gasping, czyli oddechy agonalne, które mogą zakrzywić obraz sytuacji. "Szerzenie takiej wiedzy może skutkować opóźnieniem lub brakiem wdrożenia uciśnięć klatki piersiowej" - czytamy na Prehospitalblog na Facebooku.

W sytuacji zagrożenia lepiej nie eksperymentować, tylko trzymać się zasad.

Zgodnie z wytycznymi ERC 2021:

  1. Delikatnie potrząśnij za ramiona i głośno zapytaj poszkodowanego: Czy wszystko w porządku?
  2. Jeśli nie ma reakcji, połóż poszkodowanego na plecach.
  3. Za pomocą dłoni na czole i opuszków palców drugiej ręki pod brodą delikatnie unieś podbródek i odchyl głowę poszkodowanego do tyłu w celu udrożnienia dróg oddechowych poszkodowanego.
  4. Wypatruj, wysłuchuj i wyczuwaj oddech nie dłużej niż przez 10 sekund.
  5. Poszkodowany, który ledwo oddycha lub wykonuje rzadkie, powolne i głośne westchnienia, oddycha nieprawidłowo.

Jeśli poszkodowany nie oddycha lub oddycha nieprawidłowo, należy wezwać służby ratownicze i rozpocząć resuscytację.

Źródło: FB Pan Pielęgniarka, FB Prehospitalblog

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader