Oceń
Oparzenia wrzątkiem zdarzają się wszystkim. Jednak najbardziej narażone są na nie dzieci. Oparzenie wrzątkiem można leczyć domowymi sposobami, ale także za pomocą specjalnych środków na oparzenia. Niekiedy konieczna jest hospitalizacja. Najważniejsze, aby jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy osobie oparzonej wrzątkiem.
Oparzenia wrzątkiem: pierwsza pomoc
Pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać po oparzeniu wrzątkiem, jest schłodzenie poparzonej skóry. Poparzoną część ciała należy włożyć pod chłodną, ale nie lodowatą wodę, a jeżeli nie ma takiej możliwości, należy przykładać namoczony chłodny opatrunek. Najlepiej z jałowej gazy.
Pamiętaj, że oparzona skóra jest bardzo nagrzana, dlatego nie można polewać jej bardzo zimną wodą, śniegiem lub lodem. Następnie skórę powinno się osuszyć i nałożyć czysty opatrunek. Jeśli na skórze pojawią się pęcherze, nie można ich przekuwać.
Oparzenie wrzątkiem: leczenie
Oparzenie 1 i 2 stopnia można leczyć w domowym zaciszu. Jeśli oparzone zostało dziecko lub oparzenie jest rozległe, należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Jest to bardzo ważne, bo nieleczone lub niewłaściwie leczone oparzenie może mieć prowadzić do stanu zapalnego, zakażenia. Mogą również powstać blizny, plamy, przebarwienia.
Przy niewielkich oparzeniach 1 stopnia, aby przyśpieszyć gojenie się ran, można skorzystać z domowych metod.
Domowe sposoby leczenie oparzeń:
- okłady ze zsiadłego mleka, kefiru, jogurtu,
- sok z aloesu,
- okłady z miodu,
- okłady z ziół (rumianek, nagietek, bez czarny),
- okłady z octem jabłkowym.
Jeśli ból i pieczenie są silne, możesz wspomagać się tabletkami przeciwbólowymi.
Farmaceutyczne preparaty na oparzenia
Z oparzeniami można radzić sobie także za pomocą specjalnych środków farmaceutycznych, których na rynku jest szeroki wybór, np. maść na oparzenia. Wiele z nich można kupić bez recepty. Jak wybrać odpowiedni preparat? Warto wybierać produkty, które mają w swoim składzie substancje, takie jak: D-pantenol lub alantoina. Istnieją też maści na oparzenia, które zawierają w sobie antybiotyk.
Wszystkie preparaty powinny odpowiednio nawilżać skórę i łagodzić podrażnienia. Cięższe oparzenia (3 i 4 stopnia) leczy się w szpitalu. Leczenie jest uzależnione od stanu pacjenta, rodzaju i od tego jak rozległe są oparzenia na skórze.
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!
Oceń artykuł