Oceń
Hipotermią określamy stan, w którym temperatura ciała obniża się do 35 ℃ lub niższej. W środku zimy hipotermia stanowi ogromne zagrożenie dla osób bezdomnych czy starszych, ale nie tylko. Narażone są też osoby, które pracują na zewnątrz oraz dzieci. Najszybciej do hipotermii dochodzi w lodowatej wodzie.
Pierwszym, charakterystycznym objawem hipotermii są dreszcze, które pojawiają się, gdy organizm próbuje się ogrzać poprzez ruch mięśni. W zależności od poziomu wychłodzenia, może wystąpić apatia, zaburzenia mowy, problemy z koordynacją, senność, dezorientacja. Ważna jest dokładna obserwacja i (jeśli to możliwe), rozmowa z wychłodzoną osobą. Ostre objawy hipotermii występują, gdy temperatura spada poniżej 28℃. Wtedy niemożliwe jest nawiązanie jakiegokolwiek kontaktu, następuje utrata przytomności, oddech jest bardzo płytki i powolny. Serce bije bardzo wolno, ciężko wyczuć tętno.
Podejrzewasz hipotermię? Udzielaj pomocy w ten sposób
Gdy podejrzewamy u kogoś hipotermię, liczą się minuty. Nie ma czasu na zastanawianie się co robić, dlatego warto znać podstawowe zasady, zanim znajdziemy się w takiej sytuacji. Instrukcję dotyczącą postępowania w przypadku hipotermii opublikował lekarz, Bartosz Fiałek, który zajmuje się popularyzacją wiedzy medycznej.
Pierwsza pomoc zależy od tego, w jakim stanie jest poszkodowany, jednak zawsze należy zadzwonić po pogotowie. Wyróżniamy cztery stopnie wychłodzenia:
- HT1 (temperatura na poziomie 35-32 ℃) – osoba jest przytomna, obserwujemy dreszcze. W takim przypadku należy zadbać o ciepłe otoczenie, zmienić ubrania i podać ciepłe/słodkie płyny
- HT2 (temperatura na poziomie 32-28 ℃) – można zaobserwować apatię, zanikające dreszcze, zaburzenia mowy. By pomóc, należy unikać ruchów. (bezpieczna jest tylko pozycja leżąca), zadbać o szczelne, warstwowe okrycie, powoli ogrzewać dostępnymi metodami. Można podawać ciepły płyn, jeśli poszkodowany jest w stanie pić
- HT3 (temperatura poniżej 28 ℃) – spada tętno, pacjent oddycha z trudnością. Postępowanie jest takie samo jak w przypadku HT2
- HT4 – występują ostre, krytyczne objawy. Poszkodowany może stracić przytomność. Postępujemy tak jak przy umiarkowanych objawach, jednak nie wlewamy do ust żadnych płynów. Jeśli ustanie krążenie, należy natychmiast rozpocząć reanimację
UWAGA: Pamiętaj, że zbyt szybkie ogrzewanie jest niebezpieczne, podobnie jak masowanie, “rozgrzewanie” jednej części ciała.
Na stronie internetowej hipotermia.edu.pl można pobrać specjalną aplikację z interaktywnym schematem postępowania z poszkodowanym w hipotermii.
Źródło: hipotermia.edu.p, gov.pl, Facebook/Bartosz Fiałek
Oceń artykuł