Zamknij

Jak cykl dobowy wpływa na gojenie się ran? Odkrycie naukowców

27.12.2017 11:35

Naukowcy odkryli, że uszkodzenia skóry, do których doszło w ciągu dnia, goją się lepiej i szybciej w przeciwieństwie do tych,które powstały w nocy. Jeśli zraniłeś się między 8 rano a 8 wieczorem, masz większe szanse na wyleczenie uszkodzonej skóry.

Photo - Lukas Blazek/ Unsplash
fot. ---

Naukowcy z Laboratorium Biologii Molekularnej w Cambridge odkryli, że rany, skaleczenia i oparzenia powstałe na skórze, goją się o ok. 60% szybciej, jeśli powstają w ciągu dnia, a nie w nocy. Stwierdzili, że oparzenia, do których doszło w nocy - między godziną 20 a 8 rano - wyleczyły się średnio po 28 dniach. Natomiast oparzenia, do których doszło za dnia, goiły się zaledwie 17 dni.

Zobacz także

Zespół naukowców z Laboratorium Biologii Molekularnej w Cambridge (MRC) zbadał zapisy 118 oparzeń pacjentów. Wyniki wykazały m.in. wpływ naszych naturalnych, wewnętrznych ''zegarów'' organizmu. Brytyjscy naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże usprawnić przebieg leczenia chirurgicznego lub doprowadzić do opracowania skuteczniejszych metod gojenia ran.

Dr John O'Neill, jeden z badaczy, powiedział, że po raz pierwszy badano zegar dobowy organizmu w poszczególnych komórkach skóry, by określić, jak skutecznie reagują na urazy.

- Być może czas leczenia można skrócić, resetując zegary komórek przed zabiegiem chirurgicznym lub stosując leki, które mogą przywrócić zegar biologiczny do czasu najefektywniejszego gojenia - dodaje dr John O'Neill.

Zobacz także

Nasz zegar ciała - zegar biologiczny - reguluje prawie każdą komórkę ciała, napędzając 24-godzinne cykle w wielu procesach, takich jak sen, wydzielanie hormonów i metabolizm. Badając te zależności, naukowcy odkryli, że w ciągu dnia komórki skóry przeniosły się do miejsca urazu, aby pomóc go wyleczyć znacznie szybciej niż w nocy.

Odkrycie naukowców może pomóc w opracowaniu zupełnie nowych leków i metod ich podawania - na przykład uzależnionych od konkretnych pór dnia.

Badania zostały opublikowane w piśmie Science Translational Medicine. Naukowcy zaznaczają, że potrzebne są dalsze badania, by zrozumieć istotę problemu i przeanalizować, czy zmiany w leczeniu chirurgicznym byłyby korzystne.

Zobacz także

Źródło:

independent.co.uk

________
zdrowie.radiozet.pl/nk