Oceń
- Obsługa automatycznego defibrylatora: wyjaśniamy krok po kroku
- Kiedy użyć przenośnego defibrylatora?
- Gdzie znajdziemy AED?
Według statystyk Europejskiej Rady Resuscytacji, do zatrzymania krążenia dochodzi co roku u 400 tys. Europejczyków. Nagłe zatrzymanie krążenia to stan bezpośrednio zagrażający życiu. Do zgonu może dojść w zaledwie kilka minut, dlatego ważne jest błyskawiczne udzielenie pomocy. Zatrzymanie krążenia najczęściej ma miejsce poza szpitalem: na ulicy, podczas zakupów. Zanim przyjedzie pogotowie, mija zwykle kilkanaście minut, a każda sekunda jest na wagę złota. Jeśli jesteśmy świadkami wypadku, sprawdźmy, czy w okolicy nie ma przenośnego defibrylatora.
AED (ang. Automated External Defibrillator) jest narzędziem, którego używamy w przypadku zaobserwowania objawów nagłego zatrzymania krążenia. Sprzętu tego nie należy się bać: obsługa jest prosta i intuicyjna. Dzięki AED możemy uratować życie choremu.
Obsługa automatycznego defibrylatora: wyjaśniamy krok po kroku
Najpierw upewnij się, że zostało wezwane pogotowie. Następnie wyjmij defibrylator ze skrzynki i włącz. Niektóre modele uruchamiają się automatycznie, w innych należy nacisnąć charakterystyczny guzik. Następnie:
- Naklej elektrody AED na odsłoniętą klatkę piersiową poszkodowanego (według ilustracji widocznych po drugiej stronie). Jedną z nich przyklej po prawej stronie klatki piersiowej, tuż poniżej obojczyka. Drugą umieść pod lewą pachą, wzdłuż tułowia.
- Teraz odsuń się od poszkodowanego. W trakcie analizy rytmu nie możesz dotykać chorego.
- Jeśli pojawi się komunikat “Wyładowanie elektryczne wskazane”, odsuń się od poszkodowanego i wciśnij przycisk wstrząs. Pamiętaj aby nie dotykać w tym czasie pacjenta.
- Po wyładowaniu zacznij reanimację (30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy: na zmianę) aż do kolejnej, automatycznej analizy rytmu serca.
- Jeśli po kolejnej analizie na urządzeniu przeczytasz komunikat: Wyładowanie elektryczne jest niewskazane, rozpocznij uciskanie klatki piersiowej oraz oddechy ratownicze (30 uciśnięć: 2 oddechy)
Aby pomoc była bezpieczna, należy pamiętać, by nie naklejać elektrod na mokrą skórę. Przed podłączeniem czasami należy usunąć włosy z klatki piersiowej (użyj sprzętu dołączonego do AED).
Kiedy użyć przenośnego defibrylatora?
Istnieją trzy najbardziej charakterystyczne, alarmujące symptomy nagłego zatrzymania krążenia, takie jak brak oddechu, brak tętna, utrata świadomości. Chory odczuwa przyspieszone bicie serca, niepokój, nagłe osłabienie. Po chwili traci przytomność.
Gdzie znajdziemy AED?
Automatyczny defibrylator zewnętrzny znajdziemy w miejscach, w których prawdopodobieństwo wypadku jest wyższe; tam, gdzie panuje wzmożony ruch. To między innymi dworce, lotniska, pociągi, galerie handlowe.
W Polsce jest ok 5 tys. defibrylatorów. Dokładną mapę możesz znaleźć TUTAJ.
Źródło: gov.pl, mp.pl, .centrumratownictwa.com
Oceń artykuł