Obserwuj w Google News

Woda pitna, czyli jaka? Gdzie takiej szukać?

3 min. czytania
Aktualizacja 25.02.2022
25.02.2022 13:59
Zareaguj Reakcja

Nie każda woda nadaje się do picia. Choć pragnienie bywa obezwładniające, zwłaszcza w warunkach polowych, to nie warto sięgać po pierwszy napotkany płyn. Spożycie wody zanieczyszczonej może prowadzić do groźnego dla zdrowia i życia zatrucia pokarmowego, zakażenia patogenami. Gdzie szukać wody pitnej? Sprawdź, jak znaleźć wodę do picia w ciężkich warunkach.

Woda do picia
fot. Shutterstock
  1. Czym grozi spożycie wody niezdatnej do picia?
  2. Jak rozpoznać odwodnienie u dzieci i dorosłych?

Woda pitna to czysta woda, która nadaje się do spożycia i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia.

Woda pitna powinna zawierać odpowiednią ilość soli mineralnych i nie zawierać zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych.

Wodę pitną można czerpać ze studni lub innych ujęć, a na terenach zurbanizowanych jej podstawowym rodzajem jest woda wodociągowa. 

Wodę zdatną do picia można też uzyskać przez przegotowanie wody powierzchniowej, choć nie daje to gwarancji unieszkodliwienia wszystkich drobnoustrojów.

Woda z naturalnych zbiorników: wodę z jezior i rzek można w ekstremalnych warunkach spożywać, ale należy upewnić się, czy jest ogólnie czysta (nie ma w niej podejrzanych przedmiotów, szczątków zwierząt). Taką wodę najlepiej gotować przez kilkanaście minut.

Najbezpieczniejsza do picia jest woda z potoku wypływającego z ziemi/skał. Warto wiedzieć, że skały są jednym z najlepszych naturalnych filtrów. 

WAŻNE! Unikaj picia wody z sadzawek, kałuż i wszystkich zbiorników, w których woda jest mętna, nie jest przejrzysta. Nie wolno również pić wody z rowów melioracyjnych, zwłaszcza znajdujących się przy polach uprawnych, ponieważ w wodzie mogą znajdować się trujące środki ochrony roślin. 

Czym grozi spożycie wody niezdatnej do picia?

Spożycie wody, która nie nadaje się do picia (np. woda z kałuży), grozi zakażeniem patogenami (bakteriami, grzybami) i może prowadzić do zatrucia pokarmowego. Objawem zatrucia są wymioty, biegunki, które z kolei szybko prowadzą do groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia organizmu.

Z tego powodu żołnierze niektórych armii otrzymują substancje odkażające, które w warunkach polowych umożliwiają im w miarę bezpieczne picie dostępnej wody powierzchniowej — nawet wody z kałuży.

Jak rozpoznać odwodnienie u dzieci i dorosłych?

Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Długotrwałe odwodnienie może doprowadzić do niewydolności nerek, zaburzeń pracy serca, napadów drgawkowych, niekontrolowanego spadku ciśnienia krwi, śpiączki oraz zaburzeń świadomości i śmierci.

Stopień odwodnienia u dorosłych jest oceniany w trzech etapach

  • ETAP 1 - brak objawów odwodnienia.
  • ETAP 2 - umiarkowane odwodnienie objawiające się pragnieniem, apatią lub drażliwością, zmniejszeniem elastyczności skóry, zapadniętymi oczami.
  • ETAP 3 - ciężkie odwodnienie. Objawy umiarkowanego odwodnienia nasilają się. Występuje zmniejszenie świadomości, skąpomocz, niskie lub niewykrywalne ciśnienie krwi, bladość skóry.

Odwodnienie u dziecka można rozpoznać po następujących objawach:

  • suche wargi, język i błona śluzowa jamy ustnej
  • gęsta ślina
  • płacz bez łez
  • zapadnięte ciemiączko
  • apatia bądź rozdrażnienie
  • mocz o ciemnym zabarwieniu (jest go bardzo mało albo nie ma wcale)
  • zapadnięte oczy
  • wzdęty brzuch
  • szara i chłodna skóra
  • nieelastyczna skóra - ujęta w dwa palce i puszczona nie wraca natychmiast na swoje miejsce
  • oddechy przyspieszone i pogłębione, (tzw. oddech zgonionego psa)
  • mogą pojawić się drgawki.

ZOBACZ:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: szpital.szczytno.pl; jakprzetrwac.pl