Jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową? Video z Vinnie Jonesem
Jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową? Jak postępować w przypadku wypadku? Jakie dane należy podać operatorowi telefonu 112? Zobacz film instruktażowy z Vinnie Jonesem, który ratuje życie w rytm „Stayin' alive”.

Do wypadków może dojść w każdym miejscu i o każdej porze. Warto wiedzieć, jak postępować, by uratować komuś życie. Zobacz, jak powinna wyglądać resuscytacja krążeniowo-oddechowa krok po kroku.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego – krok 1
Udzielając pomocy, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoje, poszkodowanego oraz otoczenia. Należy sprawdzić, czy podczas udzielania pomocy będziemy bezpieczni. Zdarzały się przypadki, gdy osoby ratujące życie były atakowane przez psy, które pilnowały swoich właścicieli, a także sytuacje, gdy z powodu złego oznakowania drogi ratownicy byli poturbowani przez nadjeżdżające pojazdy.
Oceń sytuację i skontaktuj się z odpowiednimi służbami – krok 2
Spróbuj nawiązać kontakt z poszkodowanym poprzez głośne wołanie. Możesz zapytać: „halo, co się stało”. Jeśli poszkodowany nie odpowiada, możesz potrząsnąć jego ramieniem, powtarzając pytanie.
Jeśli poszkodowany nie reaguje lub jest z nim utrudniony kontakt, natychmiast wezwij pomoc, dzwoniąc na 112. Po połączeniu z operatorem:
- podaj swoje imię i nazwisko,
- podaj numer kontaktowy (jeśli nie jest to komórka, z której dzwonisz),
- powiedz, gdzie się znajdujesz (im więcej podasz szczegółów, tym lepiej),
- wyjaśnij, co się stało, podaj dokładną lokalizację wypadku/ zdarzenia, to pozwoli ratownikom szybko dotrzeć do chorego;
- ile osób jest poszkodowanych.
Sprawdź, czy poszkodowany oddycha – krok 3
Obserwuj klatkę poszkodowanego przez 5-10 sekund. Jeśli nie oddycha, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa – krok 4
Zapleć palcami dłonie, tak aby jedna leżała na drugiej (jeśli jesteś praworęczny, prawa dłoń powinna być jako pierwsza). Splątane dłonie połóż mniej więcej na środku klatki piersiowej. Nie uginając łokci, uciskaj klatkę piersiową do 1/3 jej głębokości. Co 30 uciśnięć podaj 2 oddechy (odchyl głowę poszkodowanego, aby broda była ku górze; zatkaj nos i wdmuchnij powietrze w usta poszkodowanego. Możesz przy tym obserwować jego klatkę piersiową, czy się delikatnie podniesie). Jeśli nie dysponujesz maseczką, a obawiasz się podawania oddechów osobie dorosłej metodą usta-usta, prowadź same uciśnięcia klatki piersiowej bez przerwy.
Jeśli zastanawiasz się, jaki szybko powinieneś uciskać klatkę piersiową, przypomnij sobie utwór „Stayin' alive” Bee Gees z 1977 r. Uciski powinny być w tym rytmie. Pokazuje to zabawny filmik przygotowany przez Brytyjskie Towarzystwo Kardiologiczne z 2013 r., gdzie Vinnie Jones, jako ganster, pokazuje, jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona resuscytacja krążeniowo-oddechowa.
Zobacz film z Vinnie Jonesem, w roli gangstera: