Obserwuj w Google News

Jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową? Video z Vinnie Jonesem

3 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
16.09.2019 13:01
Zareaguj Reakcja

Jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową? Jak postępować w przypadku wypadku? Jakie dane należy podać operatorowi telefonu 112? Zobacz film instruktażowy z Vinnie Jonesem, który ratuje życie w rytm „Stayin' alive”.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa krok po kroku
fot. Shutterstock

Do wypadków może dojść w każdym miejscu i o każdej porze. Warto wiedzieć, jak postępować, by uratować komuś życie. Zobacz, jak powinna wyglądać resuscytacja krążeniowo-oddechowa krok po kroku.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego – krok 1

Udzielając pomocy, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoje, poszkodowanego oraz otoczenia. Należy sprawdzić, czy podczas udzielania pomocy będziemy bezpieczni. Zdarzały się przypadki, gdy osoby ratujące życie były atakowane przez psy, które pilnowały swoich właścicieli, a także sytuacje, gdy z powodu złego oznakowania drogi ratownicy byli poturbowani przez nadjeżdżające pojazdy.

Oceń sytuację i skontaktuj się z odpowiednimi służbami – krok 2

Spróbuj nawiązać kontakt z poszkodowanym poprzez głośne wołanie. Możesz zapytać: „halo, co się stało”. Jeśli poszkodowany nie odpowiada, możesz potrząsnąć jego ramieniem, powtarzając pytanie.  

Jeśli poszkodowany nie reaguje lub jest z nim utrudniony kontakt, natychmiast wezwij pomoc, dzwoniąc na 112. Po połączeniu z operatorem:

  • podaj swoje imię i nazwisko,
  • podaj numer kontaktowy (jeśli nie jest to komórka, z której dzwonisz),
  • powiedz, gdzie się znajdujesz (im więcej podasz szczegółów, tym lepiej),  
  • wyjaśnij, co się stało, podaj dokładną lokalizację wypadku/ zdarzenia, to pozwoli ratownikom szybko dotrzeć do chorego;
  • ile osób jest poszkodowanych.

Ważne

Przez cały czas współpracuj z operatorem telefonu alarmowego, poinformuj go, jeśli sytuacja się zmieni (np. wzrośnie liczba poszkodowanych osób). Jeśli jesteś zdenerwowany i nie wiesz, jak postępować z poszkodowanym, powiedz o tym operatorowi, a on poinstruuje Cię, co należy zrobić do czasu przyjazdu pogotowia.

Sprawdź, czy poszkodowany oddycha – krok 3

Obserwuj klatkę poszkodowanego przez 5-10 sekund. Jeśli nie oddycha, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa – krok 4

Zapleć palcami dłonie, tak aby jedna leżała na drugiej (jeśli jesteś praworęczny, prawa dłoń powinna być jako pierwsza). Splątane dłonie połóż mniej więcej na środku klatki piersiowej. Nie uginając łokci, uciskaj klatkę piersiową do 1/3 jej głębokości. Co 30 uciśnięć podaj 2 oddechy (odchyl głowę poszkodowanego, aby broda była ku górze; zatkaj nos i wdmuchnij powietrze w usta poszkodowanego. Możesz przy tym obserwować jego klatkę piersiową, czy się delikatnie podniesie). Jeśli nie dysponujesz maseczką, a obawiasz się podawania oddechów osobie dorosłej metodą usta-usta, prowadź same uciśnięcia klatki piersiowej bez przerwy.  

Jeśli zastanawiasz się, jaki szybko powinieneś uciskać klatkę piersiową, przypomnij sobie utwór „Stayin' alive” Bee Gees z 1977 r. Uciski powinny być w tym rytmie. Pokazuje to zabawny filmik przygotowany przez Brytyjskie Towarzystwo Kardiologiczne z 2013 r., gdzie Vinnie Jones, jako ganster, pokazuje, jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona resuscytacja krążeniowo-oddechowa.

Zobacz film z Vinnie Jonesem, w roli gangstera:

Ważne!

Jeśli chory jest przytomny, należy ułożyć go w pozycji półsiedzącej, rozpiąć koszulę lub zdjąć odzież, która utrudnia oddychanie, otworzyć okno, by zadbać o dopływ świeżego powietrza. Jeśli jesteśmy poza budynkiem, na świeżym powietrzu, należy pamiętać, by zapewnić choremu cień.

Ważne

Jeśli chory jest nieprzytomny, ale oddycha, należy go ułożyć w pozycji bocznej ustalonej. Cały czas sprawdzając tętno i oddech. W przypadku braku akcji serca i oddechu należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Najpierw jednak należy powiadomić o nowej sytuacji pogotowie ratunkowe.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.