Obserwuj w Google News

Pijesz zimną wodę w upały? Lekarz ostrzega przed tym nawykiem

2 min. czytania
04.08.2022 07:16
Zareaguj Reakcja

W czasie upałów nawadnianie organizmu jest kluczowe. Chociaż w taką pogodę najlepiej smakuje nam bardzo zimna woda z dodatkiem lodu, może ona być szkodliwe. Lekarz wyjaśnia, o czym jeszcze warto pamiętać, gdy jest gorąco

Jak dbać o organizm w upały? Lekarz ostrzega przed piciem zimnej wody
fot. Shutterstock

Upały niekorzystnie wpływają na organizm. Są groźne nie tylko dla osób  z chorobami serca. Niebezpieczeństwo dotyczy nas wszystkich, a zapominanie o kilku ważnych zasadach może doprowadzić do poważnych konsekwencji, m.in. udaru. Jak dbać o organizm latem? Pamiętajmy przede wszystkim o optymalnej podaży płynów o właściwej temperaturze.  Picie lodowatych napojów, gdy jest gorąco, wywołuje jedynie chwilowe, złudne uczucie schłodzenia. Tak naprawdę organizm po wypiciu zimnej wody zaczyna uruchamiać proces ogrzewania ciała, przez co osiągamy odwrotny efekt. Choć wydaje się to nieintuicyjne, w gorące dni lepiej pić ciepłą herbatę.

– Temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury naszego ciała i nie należy pić zimnej wody. Organizm lepiej poradzi sobie z upałem i szybciej się nawodni, jeżeli woda będzie letnia. Jednym słowem nie należy pić zimnej wody, bo więcej z tego szkody niż pożytku – podkreśla kardiolog Robert Ryczek ze szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie.

Jedynym sposobem, w jaki sposób nasz organizm pozbywa się ciepła, jest pocenie się, dlatego picie wody i uzupełnianie jej w organizmie jest istotne.

– W bardzo upalne dni pijmy zdecydowanie więcej wody, niż na co dzień. Może to być nawet dwa, trzy litry – tłumaczy lekarz.

O czym jeszcze należy  pamiętać podczas upałów?

Temperatury powyżej 30 stopni są wyczerpujące dla ludzi w każdym wieku.  Podczas upalnych dni należy unikać przebywania na słońcu w godzinach południowych, czyli pomiędzy godziną 11 a 15. Dotyczy to szczególnie osób starszych i dzieci.

– Jeżeli koniecznie musimy wyjść z domu, to pamiętajmy o zakrywaniu głowy i zabraniu ze sobą wody – mówi kardiolog Robert Ryczek. Lekarz apeluje też, aby podczas upałów pamiętać o seniorach.

– Osoby starsze z natury rzeczy mają słabsze pragnienie i szybciej się odwadniają. Dlatego przypominajmy im o piciu wody i o unikaniu słońca, bo mogą szybko się przegrzać, dostać udaru cieplnego i tragedia gotowa – podkreślił.

Jak rozpoznać udar? Główne objawy to zawroty i bóle głowy, gorączka, przyspieszone tętno, dreszcze.

– Jeżeli te objawy się utrzymują, a dodatkowo pojawiają się wymioty i apatia, to koniecznie należy zasięgnąć porady lekarza. Dlatego unikajmy słońca podczas upałów, bo lepiej jest zapobiegać, niż leczyć – alarmuje karidolog.

Źródło: PAP