Zamknij

Psy też mogą mieć udar cieplny. Jak to rozpoznać i im pomóc?

28.06.2022
Aktualizacja: 28.06.2022 09:15

Coraz więcej psów trafia do weterynarza z powodu przegrzania organizmu. Dowiedz się, jakie są objawy udaru cieplnego u psów i co trzeba zrobić, by im szybko i skutecznie pomóc.

Udar cieplny u psa. Jak rozpoznać?
fot. Shutterstock
  1. Jakie są objawy udaru cieplnego u psów?
  2. Udar cieplny u psa – co robić?
  3. Jakie psy są najbardziej narażone na udar cieplny?

Nie tylko ludzie źle znoszą upały, zwierzęta również. Coraz więcej psów trafia do lecznic weterynaryjnych z objawami udaru cieplnego – alarmuje Karolina Tomaszewska lekarz weterynarii i tłumaczy, po czym poznać, że zwierzę się przegrzało.

Jakie są objawy udaru cieplnego u psów?

Najczęstszymi objawami udaru cieplnego u psów są:

Udarom towarzyszą również bóle głowy. Można je rozpoznać po tym, że pies w dziwny sposób opiera głowę o jakieś przedmioty, czasami kręci się w kółko, a nawet obija głową o coś twardego.

Udar cieplny u psa – co robić?

– Jeżeli zaobserwujemy u pasa takie objawy, w pierwszej kolejności należy go schłodzić, podać mu do picia wodę, której temperatura będzie niższa od temperatury powietrza. Jeżeli to nie pomaga i objawy nie ustępują, należy udać się z psem do lecznicy. Tam – o ile będzie taka potrzeba – psu zostanie podany tlen, płyny i odpowiednie leki – radzi weterynarz i dodaje, że właściciele czworonogów nie powinni zapominać o tym, by nie wyprowadzać ich na spacer po rozgrzanym chodniku, a szczególnie asfalcie. Pies może poparzyć sobie opuszki łap.

Jakie psy są najbardziej narażone na udar cieplny?

Upały szczególnie niebezpieczne są dla psów tzw. krótkoczaszkowych, czyli m.in. buldogów angielskich, mopsów, pekińczyków. Te rasy psów z racji krótkiej czaszki mają krótszy i mniej wydolny układ oddechowy. Mniejsza wydolność układu oddechowego wpływa również na mniejszą wydolność układu naczyniowo-sercowego. Psy chłodzą się przez przede wszystkim przez ziajanie, a rasy krótkoczaszkowe mają mniejsze możliwości schłodzenia się.

Źródło: PAP