Pierwsza pomoc w drobnych wypadkach. Tego nigdy nie rób!
Krew z nosa, oparzenie, ciało obce w skórze, zranione oko – drobne wypadki zdarzają się niemal codziennie. Warto wiedzieć, jak prawidłowo pomóc nie tylko komuś, ale i sobie. Nieumiejętne działanie może przynieść więcej szkód niż pożytku. Czego nie robić, udzielając pierwszej pomocy?

- Nie odchylaj głowy do tyłu, jeśli z nosa leci ci krew
- Nie smaruj oparzeń tłuszczem
- Radykalnie nie ogrzewaj zmarzniętych dłoni
- Samodzielnie nie usuwaj głęboko wbitych ciał obcych
- Nie usuwaj opatrunków z krwawiących ran
- Nie trzyj zranionego oka
Jeśli doszło do poważnego wypadku, zawsze trzeba wezwać pogotowie. W codziennych drobnych wypadkach przed skorzystaniem z profesjonalnej pomocy medycznej można na początku zadziałać we własnym zakresie – warto jednak wiedzieć, jak to zrobić. Na temat udzielania pierwszej pomocy w drobnych wypadkach krążą często szkodliwe mity. Czego lepiej nie robić?
1. Nie odchylaj głowy do tyłu, jeśli z nosa leci ci krew
Odchylenie głowy do tyłu podczas krwawienia z nosa powoduje, że krew spływa do gardła, co może spowodować zakrztuszenie, a także podrażnić żołądek. Nie należy się też kłaść – aby spowolnić krwawienie, głowa powinna znajdować się powyżej serca.
Co robić? Najlepiej jest usiąść i lekko pochylić się do przodu. Dwoma palcami – kciukiem i palcem wskazującym – należy przycisnąć skrzydełka nosa przez 5 minut i sprawdzić, czy krwawienie ustało. W razie potrzeby należy powtórzyć. Jeśli krwawienie z nosa nie ustaje w ciągu 20 minut, trzeba skorzystać z pomocy medycznej.
2. Nie smaruj oparzeń tłuszczem
Tłuste substancje, takie jak masło czy wazelina, zatrzymują ciepło w poparzonym miejscu, więc skóra ulega dalszym uszkodzeniom. Mogą też spowodować, że do rany dostaną się bakterie, które powodują infekcje.
Co robić? Oparzenia należy polewać chłodną, ale nie lodowatą wodą przez 5-10 minut, a potem delikatnie umyć poparzone miejsce mydłem. Jeśli oparzenie jest większe niż powierzchnia dłoni lub znajduje się na rękach, twarzy lub częściach intymnych, trzeba iść do lekarza.
3. Radykalnie nie ogrzewaj zmarzniętych dłoni
Odmrożona skóra, lub nawet tylko zmarznięta, może ulec poparzeniu w temperaturze, która w normalnych warunkach jest komfortowa. Dotyczy to zwłaszcza bezpośredniego działania ciepła z gorącego grzejnika, pieca lub ognia, np. w kominku.
Co robić? Zmarznięte dłonie lub stopy stopniowo ogrzewaj w wodzie o temperaturze około 37-38 st. Celsjusza. Powinna to być temperatura, która przez niezmarznięte części ciała odczuwana jest jako ciepło, a nie gorąco. Jeśli jakakolwiek część skóry stanie się twarda i biała, konieczna jest wizyta u lekarza.
4. Samodzielnie nie usuwaj głęboko wbitych ciał obcych
Samodzielnie można wyjąć niezbyt głęboko wbitą drzazgę. Jeśli będzie to jednak igła, haczyk, wykałaczka lub inny przedmiot, który utkwił głęboko w ciele, lepiej będzie, gdy usunie go lekarz.
Co robić? Jeśli miejsce jest obolałe, czerwone lub jeśli podejrzewasz, że jest zainfekowane, koniecznie skorzystaj z pomocy medyka. Zanim udasz się do lekarza, zatamuj krwawienie, uciskając ranę i bandażując ją. Uważaj, aby nie wepchnąć wbitego ciała obcego jeszcze głębiej.
5. Nie usuwaj opatrunków z krwawiących ran
Krwawienie ze świeżej rany może być tak silne, że opatrunek może przesiąkać. Lepiej go wtedy nie zdejmować, bo może to zakłócić tworzenie się skrzepów, które tamują krwawienie. To szczególnie ważne, jeśli próbujesz zatrzymać krwawienie w świeżej ranie.
Co robić? Nawet jeśli bandaż jest przesiąknięty krwią, nie usuwaj go, tylko nałóż na wierzch więcej bandaży tak, aby utrzymać lekki nacisk na ranę.
6. Nie trzyj zranionego oka
Jeśli do oka dostało się ciało obce, na początku należy pomrugać albo spróbować je wypłukać. Można użyć do tego celu soli fizjologicznej lub po prostu czystej wody z kranu.
Co robić? Jeśli jednak uznasz, że oko może być uszkodzone (przecięte lub przebite) lub jeśli coś wyraźnie z niego wystaje, natychmiast udaj się do lekarza. Nie wolno samodzielnie wyciągać z oka wbitego w nie ciała obcego ani stosować jakichkolwiek leków. Jeśli to konieczne, w celu ochrony można zakleić je dnem czystego papierowego kubka.
Źródło: WebMD.com