Atak padaczki: pomóż, ale nie przeszkadzaj. Jak się zachować?

23.01.2019
Aktualizacja: 12.11.2020 12:05

Napad padaczki jest dla osób postronnych ciężkim i szokującym przeżyciem. Gdy osoba chora nagle upada, jej ciało sztywnieje i zaczynają się drgawki, wiele osób nie wie, jak postąpić. To jednak bardzo ważne, by odpowiednio zareagować i zabezpieczyć chorą osobę, ale przede wszystkim, by jej po prostu nie przeszkadzać i nie hamować ataku. 

Atak padaczki - pierwsza pomoc
fot. Shutterstock

Ktoś w twoim otoczeniu nagle dostał ataku padaczki? Reaguj! Pamiętaj jednak, by chorej osobie nie przeszkadzać. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ataku nie można powstrzymać. Nic nie da przytrzymywanie chorego czy próba rozmowy. Atak i tak się odbędzie, dlatego lepiej zabezpieczyć i otoczyć opieką osobę chorą, nie przeszkadzając jednocześnie naturalnemu przebiegowi napadu. 

Jak poznać, że to napad padaczki?

Objawy napadu padaczkowego są różne:

  • Napad toniczno-kloniczny: osuniecie się na podłogę, mocny skurcz mięśni, sztywnienie kończyn, wygięcie ciała w łuk i wydanie głośnego okrzyku (na skutek wypchnięcia przez skurcz mięśni powietrza znajdującego się w drogach oddechowych), szczękościsk, krótkotrwały bezdech, sinienie ciała, wystąpienie drgawek, ślinotok, czasami nietrzymanie moczu lub stolca, utrata przytomności, sen napadowy po ataku.
  • Napad nieświadomości: występuje zazwyczaj u dzieci i młodzieży. Na czas napadu chory traci świadomość i wpatruje się w dal. Może wystąpić wywrócenie się gałek ocznych, drganie, mruganie oczami. Rzadko dochodzi do osunięcia się na ziemię. 

Napad padaczki może poprzedzać tzw. aura, czyli pewne sygnały, które świadczą o tym, że wystąpi atak. Do takich objawów należą np.: błyski przed oczami, dolegliwości brzuszne, zmiana zachowania, widzenie w jednej barwie.

Jak pomóc osobie w trakcie napadu padaczkowego?

Jeśli widzisz, że ktoś w twoim otoczeniu dostał ataku padaczki, przede wszystkim staraj się zachować spokój i zimną krew. Nie krzycz, nie panikuj, nie płacz. 

Musisz wiedzieć, że nieważne, co zrobisz, atak i tak się odbędzie i lepiej się z tym zmierzyć.

Oto kilka podstawowych zasad pierwszej pomocy osobie z atakiem padaczki:

  • Zachowaj spokój.
  • Umieść osobę chorą w bezpiecznym miejscu, ale staraj się jej nie przenosić (chyba że jest na środku ulicy), wystarczy, że zabezpieczysz miejsce, w którym się znajduje.
  • Udrożnij drogi oddechowe osoby chorej, odsuwając lekko głowę do tyłu. Pod głowę podłóż poduszkę, kurtkę lub własne ręce. 
  • Pozostaw napad naturalnemu przebiegowi, nie staraj się go hamować.
  • Poczekaj, aż atak ustąpi i postaraj się umieścić osobę chorą w tzw. bezpiecznej pozycji na boku.
  • Pozostań z osobą chorą do czasu ustąpienia napadu, odzyskania świadomości lub przyjazdu karetki.
  • Jeśli jesteś w stanie, postaraj się liczyć czas od rozpoczęcia napadu (napad nie powinien trwać dłużej niż 2-3 minuty!). Z pewnością zapyta o to lekarz z pogotowia ratunkowego.

ZOBACZ: Padaczka to nie tylko drgawki. Jak objawia się epilepsja?

Staraj się być podporą. Wielu chorych po ataku ciężko oddycha lub zasypia (sen padaczkowy). Postaraj się zapewnić spokój i ciepło, okrywając ciało kurtką lub kocem. Chory po ataku może być zdezorientowany lub wcale nie pamiętać zdarzenia, dlatego bądź wyrozumiały, odpowiadaj rzeczowo na pytania, nie płacz, nie rób wyrzutów i nie sprawiaj, by chory czuł się winny.

Warto wiedzieć

Kiedy wezwać pogotowie?

Gdy napad trwa długo, ponad 3-4 minut, lub gdy napady następują po sobie (jest więcej niż jeden). Pogotowie należy wezwać również wtedy, gdy jest to pierwszy taki przypadek, chory ma pierwszy atak. Do wezwania zespołu ratownictwa medyczne obliguje również atak padaczki w wodzie, atak u kobiety ciężarnej i u cukrzyków. Karetkę warto wezwać również wtedy, gdy po prostu nie wiesz, jak się zachować i nie potrafisz podjąć działania, a także masz poważne wątpliwości, co do stanu zdrowia osoby, która ma lub dopiero miała atak.

Tego nie rób!

Jeśli jesteś świadkiem ataku padaczki, staraj się przede wszystkim nie przeszkadzać. Zbędne ruchy i działania mogą zaszkodzić choremu. Pamiętaj również, że nie masz żadnego wpływu na to, czy atak się odbędzie, nie możesz mu zapobiec ani go powstrzymać.

  • Nie staraj się na siłę otwierać ust i wkładać czegokolwiek między zęby.
  • Nigdy nie staraj się powstrzymywać ataku – krępować rąk, nóg, uciskać ciała.
  • Nie przenoś osoby chorej w inne miejsce w czasie ataku. Lepiej wezwać pogotowie, niż na własną rękę przemieszczać się z chorym samochodem.
  • Nie ingeruj w zachowanie osoby chorej, gdy jest stanie dezorientacji. Nie potrząsaj ciałem, nie cuć, nie krzycz i nie zmuszaj do konkretnych reakcji, bo może to wywołać agresję.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: padaczka.pl