Oceń
Ktoś w twoim otoczeniu nagle dostał ataku padaczki? Reaguj! Pamiętaj jednak, by chorej osobie nie przeszkadzać. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ataku nie można powstrzymać. Nic nie da przytrzymywanie chorego czy próba rozmowy. Atak i tak się odbędzie, dlatego lepiej zabezpieczyć i otoczyć opieką osobę chorą, nie przeszkadzając jednocześnie naturalnemu przebiegowi napadu.
Jak poznać, że to napad padaczki?
Objawy napadu padaczkowego są różne:
- Napad toniczno-kloniczny: osuniecie się na podłogę, mocny skurcz mięśni, sztywnienie kończyn, wygięcie ciała w łuk i wydanie głośnego okrzyku (na skutek wypchnięcia przez skurcz mięśni powietrza znajdującego się w drogach oddechowych), szczękościsk, krótkotrwały bezdech, sinienie ciała, wystąpienie drgawek, ślinotok, czasami nietrzymanie moczu lub stolca, utrata przytomności, sen napadowy po ataku.
- Napad nieświadomości: występuje zazwyczaj u dzieci i młodzieży. Na czas napadu chory traci świadomość i wpatruje się w dal. Może wystąpić wywrócenie się gałek ocznych, drganie, mruganie oczami. Rzadko dochodzi do osunięcia się na ziemię.
Napad padaczki może poprzedzać tzw. aura, czyli pewne sygnały, które świadczą o tym, że wystąpi atak. Do takich objawów należą np.: błyski przed oczami, dolegliwości brzuszne, zmiana zachowania, widzenie w jednej barwie.
Jak pomóc osobie w trakcie napadu padaczkowego?
Jeśli widzisz, że ktoś w twoim otoczeniu dostał ataku padaczki, przede wszystkim staraj się zachować spokój i zimną krew. Nie krzycz, nie panikuj, nie płacz.
Musisz wiedzieć, że nieważne, co zrobisz, atak i tak się odbędzie i lepiej się z tym zmierzyć.
Oto kilka podstawowych zasad pierwszej pomocy osobie z atakiem padaczki:
- Zachowaj spokój.
- Umieść osobę chorą w bezpiecznym miejscu, ale staraj się jej nie przenosić (chyba że jest na środku ulicy), wystarczy, że zabezpieczysz miejsce, w którym się znajduje.
- Udrożnij drogi oddechowe osoby chorej, odsuwając lekko głowę do tyłu. Pod głowę podłóż poduszkę, kurtkę lub własne ręce.
- Pozostaw napad naturalnemu przebiegowi, nie staraj się go hamować.
- Poczekaj, aż atak ustąpi i postaraj się umieścić osobę chorą w tzw. bezpiecznej pozycji na boku.
- Pozostań z osobą chorą do czasu ustąpienia napadu, odzyskania świadomości lub przyjazdu karetki.
- Jeśli jesteś w stanie, postaraj się liczyć czas od rozpoczęcia napadu (napad nie powinien trwać dłużej niż 2-3 minuty!). Z pewnością zapyta o to lekarz z pogotowia ratunkowego.
ZOBACZ: Padaczka to nie tylko drgawki. Jak objawia się epilepsja?
Staraj się być podporą. Wielu chorych po ataku ciężko oddycha lub zasypia (sen padaczkowy). Postaraj się zapewnić spokój i ciepło, okrywając ciało kurtką lub kocem. Chory po ataku może być zdezorientowany lub wcale nie pamiętać zdarzenia, dlatego bądź wyrozumiały, odpowiadaj rzeczowo na pytania, nie płacz, nie rób wyrzutów i nie sprawiaj, by chory czuł się winny.
Tego nie rób!
Jeśli jesteś świadkiem ataku padaczki, staraj się przede wszystkim nie przeszkadzać. Zbędne ruchy i działania mogą zaszkodzić choremu. Pamiętaj również, że nie masz żadnego wpływu na to, czy atak się odbędzie, nie możesz mu zapobiec ani go powstrzymać.
- Nie staraj się na siłę otwierać ust i wkładać czegokolwiek między zęby.
- Nigdy nie staraj się powstrzymywać ataku – krępować rąk, nóg, uciskać ciała.
- Nie przenoś osoby chorej w inne miejsce w czasie ataku. Lepiej wezwać pogotowie, niż na własną rękę przemieszczać się z chorym samochodem.
- Nie ingeruj w zachowanie osoby chorej, gdy jest stanie dezorientacji. Nie potrząsaj ciałem, nie cuć, nie krzycz i nie zmuszaj do konkretnych reakcji, bo może to wywołać agresję.
Źródło: padaczka.pl
Oceń artykuł