Obserwuj w Google News

Ość w gardle - co zrobić?

2 min. czytania
28.12.2018 12:09
Zareaguj Reakcja

Nawet najpiękniejsze święta może zepsuć ość, która utknęła w gardle. Dowiedz się, co zrobić w takiej sytuacji.

Ość w gardle: trzeba zgłosić się do lekarza
fot. Shutterstock

Jeśli podczas jedzenia ryby dziecko zaczyna skarżyć się na ból gardła, a na serwetce pojawia się krew, to może oznaczać, że doszło do przebicia błony śluzowej gardła przez ość. Ciało obce przeważnie wbija się w miejscach, gdzie błona śluzowa jest pofałdowana i nie stawia dużego oporu. Są to głównie: nasada języka, migdałki podniebienne, dołki nagłośniowe oraz zachyłki gruszkowate.

Objawy ciała obcego w gardle:

  • wyraźny odruch krztuszenia się,
  • ból w trakcie połykania,
  • uczucie ciała obcego w gardle,
  • przy dłuższym zaleganiu pojawiają się stany zapalne, zaczerwienienie, ropień.

Ość wbita w błonę śluzową gardła wymaga usunięcia przez lekarza. Laryngolodzy przestrzegają przez samodzielną próbą przepchnięcia ości chlebem czy ziemniakami, bowiem gryzienie i połykanie powoduje zaciskanie się mięśni gardła, co może przyczynić się do wbicia się ości jeszcze głębiej. Jedzenie może też przesunąć ość do przełyku, co jest niebezpieczne. Złym pomysłem jest także próba rozpuszczenia ości np. w coli – lekarze nie pozostawiają złudzeń: nie ma na to szans. Z ością w gardle należy zgłosić się do lekarza.

Jak zapobiec takiej sytuacji? Starsze dziecko warto ostrzec przed możliwością pojawienia się ości. W trakcie spożywania ryby dziecko powinno być skupione, unikać łączenia na widelcu ryby np. z ziemniakami, nie rozmawiać podczas jedzenia. Młodszemu dziecku, po dokładnym umyciu rąk, warto rozgnieść każdy poszczególny kawałek w palcach.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: mp.pl
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka