Odkażanie ran alkoholem. Czy działa? Czy można przemyć ranę wódką?
Obowiązują trzy zasady pielęgnacji ran — przemywanie, dezynfekcja, opatrunek. Dobrze mieć pod ręką specjalne płyny do dezynfekcji i opatrunki, ale zdarza się, że do takich produktów nie ma dostępu. Wtedy w głowie kiełkuje jedna myśl "alkohol". Czy to dobry pomysł? Wyjaśniamy, czy rany można przemywać alkoholem, w tym na przykład wódką.

Alkohol ma właściwości biobójcze, więc jest uważany za doskonały środek do odkażania ran. Zastosowany na skórę roztwór zawierający 70% etanolu w ciągu 2 minut zmniejsza liczbę drobnoustrojów o 90%, lecz dzieje się tak, pod warunkiem, że skóra jest cały czas zwilżona alkoholem, a to ryzykowne. Alkoholu można używać do dezynfekcji skóry nieuszkodzonej, ale zastosowanie go na otwartą raną powoduje silny ból i pogłębia uszkodzenie tkanki, co opóźnia proces gojenia.
Ran nie wolno polewać wódką, spirytusem lub innym alkoholem, tym bardziej alkoholem przeznaczonym do picia, w tym trunkami smakowymi z dodatkiem substancji zapachowych i ulepszaczy smaku. Napoje wyskokowe zawierają stosunkowo niewielkie stężenie etanolu (bezpieczne do spożycia), przez co ich działanie odkażające (biobójcze) jest niezbyt silne. Polanie otwartej rany napojem alkoholowym prowadzi do jej podrażnienia, nie przynosi ulgi i nie zapobiega zakażeniu.
Odkażanie ran w warunkach polowych
Jeśli nie masz dostępu do specjalistycznych maści, płynów, żeli dezynfekujących, przemyj ranę czystą wodą. Rana powinna być czysta. Należy usunąć z jej powierzchni wszystkie zabrudzenia (wyłącznie wodą).
Warto jednak wiedzieć, że w warunkach polowych, gdy nie ma dostępu do pomocy medycznej, nie wolno z rany usuwać ciała obcego. Po przemyciu i zabezpieczeniu ciała obcego, ranę należy opatrzyć tzw. opatrunkiem uciskowym, który polega na przyciśnięciu gazy w miejscu krwawienia i mocnym zabandażowaniu jej lub przyklejeniu plastrem. Opatrunek powinien wywierać miejscowy ucisk, blokując krwawienie.
Jeżeli rana wciąż krwawi, należy ucisnąć ją mocniej i dołożyć kolejne gaziki, nie usuwając poprzednich.
W takich przypadkach należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną.
Źródło: mgr.farm; zagojeni.pl