Zamknij

Nigdy nie łącz tych produktów z octem lub spirytusem. Ostrzega chemiczka

15.12.2020
Aktualizacja: 15.12.2020 09:40

Połączenie octu lub spirytusu z gotowymi środkami czyszczącymi może doprowadzić utworzenia się niebezpiecznych oparów i zatrucia dróg oddechowych.

Środki czyszczące i ocet to złe połączenie
fot. Shutterstock

Nigdy nie łączcie gotowych (sklepowych) środków czyszczących z octem – apeluje Sylwia Panek, chemiczka, autorka e-booków „Zdrowy dom – Sprzątanie” oraz „#SobotnieSprzatanie”. I dodaje: – Te połączenia mogą Wam zaszkodzić.

Swój apel zamieściła na Instagramie, przywołując historię pewnej Łodzianki, która połączyła płyn do toalet z octem i trafiła na oddział toksykologii w jednym z łódzkich szpitali. Połączenie tych dwóch produktów utworzyło toksyczny opar chloru i w ten sposób doszło do zatrucia dróg oddechowych.

Eksperci od dawna ostrzegają, by nie bawić się w domowych chemików, nie mając wiedzy, do jakich reakcji może dojść po połączeniu niektórych substancji. Przykładem niech będzie wspomniany płyn do toalet. Zawiera on podchloran sodu, który w połączeniu z kwasem (w tym wypadku octem) wydziela chlor. Jego wdychanie jest niebezpieczne (toksyczne) dla dróg oddechowych. Równie niebezpieczne może być łączenie spirytusu i środków do czyszczenia.

– Kilka dni temu doszło do wypadku, który niektóre portale internetowe opisywały takimi klikbajtowymi tytułami jak ten na grafice. Wybaczcie, że też ściągam Was tu takimi tanimi chwytami, ale to WAŻNY TEMAT – napisała w swoim poście Sylwia Panek (mama.chemik) i dodała: – Kiedyś napisałam Wam, że będę Was tu męczyć tematami związanymi ze sprzątaniem, dopóki będziecie myśleli, że połączenie sody oczyszczonej i octu da Wam super pastę czyszczącą. Nie da, ale na szczęście nie zaszkodzi Waszemu zdrowiu. Jednak są połączenia, które mogą Wam zaszkodzić i właśnie jedno z nich doprowadziło kobietę z artykułów do szpitala.

W dalszej części chemiczka daje ważne rady:

  1. Nie łączcie płynu do toalet z octem, ani nie używajcie jedno po drugim (zwłaszcza gdy macie zatkaną toaletę!)
  2. Nigdy nie łączcie ze sobą gotowych środków czyszczących oraz nie dodawajcie do nich NIC w celu ich wzmocnienia!

Jakie objawy mogą świadczyć o zatruciu substancjami toksycznymi?

W przypadku zatrucia toksycznymi mogą pojawić się:

Warto jednak pamiętać, że toksyczne substancje mogą również poważnie uszkodzić (poparzyć) skórę. W przypadku podejrzenia zatrucia lub kontaktu z substancją trującą należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i oddalić się od miejsca, w którym doszło do wypadku.

Źródło: Instagram

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.