Zamknij
Nagła śmierć – przyczyny
  • Zawał serca
  • Udar
  • Zapalenie opon mózgowych
  • 8 Zobacz
fot. Shutterstock

Niektóre choroby rozwijają się po cichu i atakują w najmniej spodziewanym momencie. Wtedy liczy się czas – tylko natychmiastowa pomoc sprawi, że chory uniknie nagłej śmierci. Jakie choroby mogą zabić w kilka minut i jak reagować, gdy widzimy, że ktoś pilnie potrzebuje pomocy?

Wielu z nas boi się udzielić pomocy obcemu człowiekowi, który zasłabł na ulicy. Zwykle nie zakładamy, że może mu grozić utrata życia. Dlatego warto wiedzieć, że istnieją choroby, w przypadku których brak pomocy przez kilka godzin, a nawet minut może doprowadzić do nagłej śmierci. Pamiętajmy, że nasza  szybka reakcja może ocalić komuś życie.

Choroby powodujące nagłą śmierć mogą przytrafić się każdemu z nas. Nie musimy znać na pamięć objawów każdego schorzenia – często nawet lekarze mają problem z postawieniem diagnozy. Jednak w wielu przypadkach to właśnie udzielenie pierwszej pomocy jest jedynym sposobem uniknięcia nagłej śmierci. Dlatego jeżeli podejrzewamy, że mamy do czynienia z sytuacją zagrożenia zdrowia lub życia, powinniśmy natychmiast wezwać na pomoc karetkę.

Udzielanie pierwszej pomocy to obowiązek regulowany w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Według ustawy nie ponosimy odpowiedzialności za błędy popełnione podczas ratowania osoby poszkodowanej – to znaczy, że ochrona życia jest w danym momencie najważniejsza. Pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności wezwać pomoc, podając wszystkie istotne informacje (miejsce zdarzenia, stan poszkodowanego, na przykład to, czy jest przytomny lub nie), a następnie zadbać o bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego. Następnie należy udzielić pierwszej pomocy w zależności od stanu zdrowia poszkodowanego, na przykład jeśli nie oddycha, należy podjąć resuscytacje krążeniowo-oddechową. Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób pomóc choremu w tym czasie, poprośmy o wskazówki dyspozytora karetki.

Źródło: medonet.pl, portal.abczdrowie.pl