Zamknij

Mechaniczne urazy oka u dziecka – pierwsza pomoc

Alicja Bartosiak
18.08.2021
Aktualizacja: 23.01.2022 16:41

Mechaniczne urazy oka u dziecka to inaczej różnego rodzaju uszkodzenia gałki ocznej, spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, m.in. utraty wzroku. Aby tego uniknąć, należy wiedzieć, jakie są zasady pierwszej pomocy przy tego typu urazach.

Mechaniczne urazy oka u dziecka - pierwsza pomoc
fot. Shutterstock

Urazy oka najczęściej obejmują powieki, gałki oczne, drogi łzowe i spojówki. Urazy mogą być spowodowane wieloma czynnikami, między innymi przedostaniem się do oka ciała obcego. Jak postępować w przypadku takiego urazu?

Mechaniczne urazy oka u dziecka – rodzaje

Urazy gałki ocznej dzielimy na otwarte i zamknięte. Czym się różnią?

  • Urazy zamknięte – to stłuczenia, rany warstwowe i delikatne ubytki nabłonka rogówki.
  • Urazy otwarte – zaliczamy do nich wszelkiego rodzaju pękniecia gałki ocznej, rany i wewnątrzgałkowe ciała obce.

Do drobnych urazów oka dochodzi u dzieci bardzo często  – zwykle dzieje się tak przez nieuwagę, podczas zabawy. Urazy oka są jedną z najczęstszych przyczyn wizyty na ostrym dyżurze okulistycznym.

Mechaniczne urazy oka u dziecka  – objawy

Symptomy świadczące o mechanicznym urazie oka u dziecka mogą się różnić w zależności od przyczyny, jednak wśród objawów, z którymi mamy prawie zawsze do czynienia, możemy wymienić:

Pamiętaj!

Nie uciskaj skaleczonego oka i nie aplikuj żadnych substancji bez porozumienia z lekarzem!

Mechaniczne urazy oka u dziecka – postępowanie przy poszczególnych rodzajach uszkodzeń

Oko to bardzo delikatny narząd, dlatego nie powinniśmy bagatelizować żadnych objawów urazu. Zasady pierwszej pomocy nieco różnią się w zależności od tego, z jakim konkretnie urazem oka mamy do czynienia.

Wskazówki dotyczące postępowania w przypadku urazów:

  • Ciało obce w oku: Jeżeli widzimy, że w oku dziecka znajduje się ciało obce, przed wizytą na pogotowiu możemy spróbować usunąć je delikatnie gazikiem. Robimy to tylko wtedy, gdy ciało obce znajduje się w kąciku oka, pod dolną powieką lub na białku oka. Pamiętajmy, aby nie dotykać tęczówki, którą bardzo łatwo uszkodzić. Możemy również przepłukać oko delikatnym strumieniem letniej wody. Pozwólmy maluchowi na płacz – pomoże on wypłukać ciało obce. Jeżeli maluch nadal odczuwa dyskomfort, nie szukajmy innych rozwiązań, tylko jak najszybciej pojedźmy na pogotowie.
  • Substancja drażniąca w oku: Jeżeli w oku dziecka znalazła się szkodliwa substancja, nie należy czekać na pomoc  – musimy jak najszybciej przepłukać oko letnią wodą. Jeśli substancja dostała się tylko do jednego oka, pamiętajmy o zasłonięciu drugiego oka podczas wypłukiwania toksyn. Zdrowe oko powinno znajdować się wyżej niż uszkodzone. Po przepłukaniu oka należy skontaktować się z lekarzem lub Krajowym Centrum Informacji Toksykologicznej (42 631 47 24), gdzie otrzymamy dalsze wskazówki.
  • Uszkodzenie oka ostrym przedmiotem: Należy ułożyć dziecko w pozycji półleżącej, a następnie wezwać pogotowie. Nie próbujmy samodzielnie wyjmować przedmiotu z oka. Ważne, aby jak najszybciej unieruchomić dziecko i zakryć oko.
  • Uszkodzenie oka tępym przedmiotem: Należy położyć dziecko na plecach i przez około 15 minut okładać oko woreczkiem z lodem. Jeśli na powierzchni gałki ocznej pojawi się krew, oko zaciemnieje lub pojawią się inne komplikacje, musimy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl/ Heidi Murkoff, Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2018