Oceń
Urazy oka najczęściej obejmują powieki, gałki oczne, drogi łzowe i spojówki. Urazy mogą być spowodowane wieloma czynnikami, między innymi przedostaniem się do oka ciała obcego. Jak postępować w przypadku takiego urazu?
Mechaniczne urazy oka u dziecka – rodzaje
Urazy gałki ocznej dzielimy na otwarte i zamknięte. Czym się różnią?
- Urazy zamknięte – to stłuczenia, rany warstwowe i delikatne ubytki nabłonka rogówki.
- Urazy otwarte – zaliczamy do nich wszelkiego rodzaju pękniecia gałki ocznej, rany i wewnątrzgałkowe ciała obce.
Do drobnych urazów oka dochodzi u dzieci bardzo często – zwykle dzieje się tak przez nieuwagę, podczas zabawy. Urazy oka są jedną z najczęstszych przyczyn wizyty na ostrym dyżurze okulistycznym.
Mechaniczne urazy oka u dziecka – objawy
Symptomy świadczące o mechanicznym urazie oka u dziecka mogą się różnić w zależności od przyczyny, jednak wśród objawów, z którymi mamy prawie zawsze do czynienia, możemy wymienić:
- ból oka
- opuchlizna powiek
- łzawienie
- pieczenie
- zaczerwienienie
- zmiana koloru gałki ocznej
Mechaniczne urazy oka u dziecka – postępowanie przy poszczególnych rodzajach uszkodzeń
Oko to bardzo delikatny narząd, dlatego nie powinniśmy bagatelizować żadnych objawów urazu. Zasady pierwszej pomocy nieco różnią się w zależności od tego, z jakim konkretnie urazem oka mamy do czynienia.
Wskazówki dotyczące postępowania w przypadku urazów:
- Ciało obce w oku: Jeżeli widzimy, że w oku dziecka znajduje się ciało obce, przed wizytą na pogotowiu możemy spróbować usunąć je delikatnie gazikiem. Robimy to tylko wtedy, gdy ciało obce znajduje się w kąciku oka, pod dolną powieką lub na białku oka. Pamiętajmy, aby nie dotykać tęczówki, którą bardzo łatwo uszkodzić. Możemy również przepłukać oko delikatnym strumieniem letniej wody. Pozwólmy maluchowi na płacz – pomoże on wypłukać ciało obce. Jeżeli maluch nadal odczuwa dyskomfort, nie szukajmy innych rozwiązań, tylko jak najszybciej pojedźmy na pogotowie.
- Substancja drażniąca w oku: Jeżeli w oku dziecka znalazła się szkodliwa substancja, nie należy czekać na pomoc – musimy jak najszybciej przepłukać oko letnią wodą. Jeśli substancja dostała się tylko do jednego oka, pamiętajmy o zasłonięciu drugiego oka podczas wypłukiwania toksyn. Zdrowe oko powinno znajdować się wyżej niż uszkodzone. Po przepłukaniu oka należy skontaktować się z lekarzem lub Krajowym Centrum Informacji Toksykologicznej (42 631 47 24), gdzie otrzymamy dalsze wskazówki.
- Uszkodzenie oka ostrym przedmiotem: Należy ułożyć dziecko w pozycji półleżącej, a następnie wezwać pogotowie. Nie próbujmy samodzielnie wyjmować przedmiotu z oka. Ważne, aby jak najszybciej unieruchomić dziecko i zakryć oko.
- Uszkodzenie oka tępym przedmiotem: Należy położyć dziecko na plecach i przez około 15 minut okładać oko woreczkiem z lodem. Jeśli na powierzchni gałki ocznej pojawi się krew, oko zaciemnieje lub pojawią się inne komplikacje, musimy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Źródło: mp.pl/ Heidi Murkoff, Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2018
Oceń artykuł