Zamknij

Margarita burn – co to takiego? Lepiej o tym przeczytaj, zanim wyjdziesz na słońce

26.06.2020
Aktualizacja: 23.07.2022 09:52

Dlaczego sok z cytrusów może być niebezpieczny dla skóry w słoneczne dni? Dowiedz się, czym jest margarita burn, kto jest najbardziej narażony na to zjawisko i jak mu zapobiegać. 

Margarita burn - co to jest?
fot. Shutterstock

W słoneczne dni masz ochotę na coś orzeźwiającego, np. zimną lemoniadę z dużą ilością cytryny, limonki lub innych owoców cytrusowych albo drinka z dodatkiem cytrusów? Zachowaj ostrożność. Owoce cytrusowe, skóra i słońce to bardzo niedobrane połączenie. Ich sok w kontakcie ze skórą i promieniami ultrafioletowymi może prowadzić do poważnych poparzeń skóry, a nawet blizn. Zjawisko to potocznie nazywa się "margarita burn", a naukowo fitofotodermatoza (od słów "phyto" – roślina, "photo" – światło, "dermathosis" – zapalenie skóry).

Margarita burn – co to znaczy?

Margarita burn – nazwa ta nawiązuje do popularnego drinku przygotowywanego przez barmanów w wielu miejscowościach wypoczynkowych. Dodają oni do niego świeżo pokrojoną limonkę i dlatego najczęściej stają się ofiarą tego zjawiska. Można nawet uznać, że fitofotodermatoza jest ich chorobą zawodową. Świeżo wyciśnięty sok z limonki (lub innych cytrusów) wchłania się w ich skórę, zwiększając tym samym ryzyko poparzeń skóry, o które i tak łatwo w takim miejscu pracy.

Margarita burn – jak rozpoznać objawy?

Na skórze, w miejscach, gdzie miała ona styczność z sokiem z cytrusów, może pojawić się wysypka (zwykle w ciągu 24 godzin od ekspozycji na słońce), a później bolesne pęcherze i obrzęk, a także pieczenie, zaczerwienienie skóry. Z czasem pęcherze zmieniają się w ciemne plamy lub smugi, które utrzymują się przez tygodnie lub miesiące.

Margarita burn – jakie są przyczyny poparzeń?

W soku z limonki (ale również w innych cytrusach) znajduje się psoralen – związek chemiczny, który sprawia, że skóra staje się bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne. Zwykle dzieje się tak po 10-30 minutach od momentu wchłonięcia przez skórę soku. Psoralen może wzmocnić działanie promieni słonecznych nawet o 10 razy. Stopień światłoczułości zależy od ilości soku i jego stężenia. Im więcej go na skórze, tym poparzenia mogą być głębsze i rozleglejsze. Aby się przed tym uchronić, należy po kontakcie z sokiem cytrusów, jak najszybciej umyć się ten kawałek ciała.

Co może jeszcze prowadzić do poparzeń skóry?

Margarita burn może dotknąć każdego, nie tylko barmanów. Na tego typu poparzenia narażone są osoby, które lubią wędkować, uprawiać ogród, rolnicy, turyści. O ile w czasie wykonywanych przez siebie czynności popijają napoje z dodatkiem soku z cytrusów lub mają kontakt z innymi roślinami fotouczulającymi (np. dziurawiec, nagietek, bergamotka, arcydzięgiel, warzywa z rodziny selerowatych, w tym koper włoski, seler naciowy, marchew, pasternak zwyczajny, a nawet pietruszka).
Niebezpieczny jest nie tylko sok z cytrusów dodawany do napojów, ale również do żywności, np. lodów. Ostatnio pisaliśmy o dziewczynce, która doznała głębokich poparzeń skóry po zjedzeniu tego ulubionego przysmaku.

Jak łagodzić ból związany z margerita burn?

Jeśli mamy do czynienia z tego typu poparzeniami, pokażemy je lekarzowi. W przypadku łagodnych zmian, wystarczy stosowanie leków przeciwbólowych, a także przeciwhistaminowych sprzedawanych w aptekach bez recepty. W przypadku umiarkowanych poparzeń, lekarz może zalecić miejscowe kremy steroidowe w celu zmniejszenia stanu zapalnego i swędzenia. W cięższych przypadkach może przepisać doustne kortykosteroidy lub leki przeciwhistaminowe. Kiedy początkowe objawy ustąpią (od jednego do dwóch tygodni) i pęcherze pękną, mogą pojawić się plamy na skórze i zaczerwienienie. Nie rozdrapuj ich, ani nie próbuj usuwać ma własną rękę. Stosuj kremy na bazie emolientu, aby skóra była nawilżona i chroniona podczas gojenia, to powinno pomóc zminimalizować ryzyko pojawienia się blizn. Podczas tej kuracji należy chronić skórę przed słońcem.