Obserwuj w Google News

Ochrona przed koronawirusem: mycie rąk to za mało

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
03.03.2020 15:46
Zareaguj Reakcja

Światowa Organizacja Zdrowia w wytycznych podała, że jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony siebie przed koronawirusem jest częste mycie dłoni. Ze sklepów znikają mydła i płyny do dezynfekcji rąk i maseczki. Zapominamy jednak, że dezynfekcja rąk to za mało. Możemy myć ręce, ale jeśli zaczniemy dotykać ekranu smartfona, a następnie dotkniemy twarzy, to możemy również się zarazić.

Ochrona przed koronawirusem: mycie rąk to za mało
fot. Shutterstock

Koronawirus: czy dezynfekcja rąk wystarczy?

WHO podkreśla, że najskuteczniejszym sposobem ochrony siebie i innych przed koronawirusem jest częste mycie rąk, zakrycie ust podczas kaszlu (najlepiej zgięciem łokcia) oraz utrzymywanie odległości co najmniej jednego metra od osób, które kaszlą lub kichają. Potwierdzają to też lekarze. Niestety, w komunikatach rzadko wspomina się o dezynfekcji rzeczy, których nieustannie dotykamy, np. smartfonach, laptopach, klawiaturach, kluczach, klamkach, przyciskach w windach, pieniądzach. Tymczasem, np. telefony powinny być czyszczone przynajmniej dwa razy dziennie. Nie tylko w okresie zwiększonego ryzyka zakażenia koronawirusem.

Specjaliści radzą, by telefony czyścić szmatką nasączoną alkoholem. – Powinniśmy swój telefon przecierać szmatką z mikrofibrą albo specjalnymi środkami. Telefony komórkowe już najczęściej nie mają klawiszy, tylko mają płaskie ekrany, dlatego są dużo łatwiejsze do oczyszczania. Ale pamiętajmy o tym, że mając je w etui, warto je od czasu do czasu wyjąć i całe przetrzeć, żeby tam się bakterie nie namnażały – powiedziała w "Faktach" TVN24 Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA.

Lista przedmiotów z największą ilością bakterii:  

  1. Telefon komórkowy. 
  2. Pieniądze.
  3. Koszyk sklepowy. 
  4. Szminka i tusz do rzęs. 
  5. Klawiatura komputera.
  6. Gąbka kuchenna.
  7. Suszarka do rąk w publicznej toalecie. 

Warto widzieć:  Jak zrobić żel antybakteryjny (płyn dezynfekcyjny) w domu?

Źródło: WHO, TVN 24