Oceń
Kleszcze można spotkać dosłownie wszędzie. Podczas spaceru, joggingu, w parku, w lesie, na łące, w trawie w przydomowym ogródku. Pajęczaki te są szczególnie niebezpieczne, bo mogą być nosicielami niebezpiecznych dla człowieka bakterii, wywołujących boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. Uchronić się przed nimi w 100 proc. nie sposób, ale są stworzenia, których kleszcze szczególnie nie lubią, bo są dla nich łakomym kąskiem. Chodzi o mrówki. Owady te żywią się kleszczami i są naturalnymi wrogami tych pajęczaków.
Mrówki wydzielają substancję, która skutecznie odstrasza kleszcze – chodzi o kwas mrówkowy. Substancja ta w wysokim stężeniu jest dla kleszczy śmiertelna, w niskim stężeniu działa na nie odstraszająco. Gdy kleszcze czują kwas mrówkowy, zmieniają lokalizację.
Kwas mrówkowy można kupić w aptece, np. jako kwas mrówczany. Środek ten należy rozcieńczyć wodą w proporcjach 1:1. Taką miksturę należy wlać do butelki ze sprejem. Środkiem tym można spryskać ubrania, ale lepiej unikać odsłoniętych części ciała, bo kwas mrówkowy może wywołać uczulenie. Zawiera on bowiem niewielkie ilości hialuronidazy, kinin, terpenoidów, histaminy, a także lipazy i esterazy. Substancje te bywają niekiedy powodem występowania jałowych krostek, podrażnienia, świądu skóry, a nawet – w skrajnych przypadkach – mogą prowadzić do martwicy skóry.
Jeśli wybierasz się do lasu lub w miejsca, gdzie może być sporo kleszczy, ubierz się odpowiednio. Najlepiej załóż długie spodnie oraz bluzę z długim rękawem, a także czapkę daszkiem. Najlepiej byłoby, gdyby ubranie było w jasnym kolorze, wtedy lepiej widać na nim kleszcze.
Oceń artykuł