Zamknij

Klej na rany z jadu węża. Tamuje krwawienie w kilkadziesiąt sekund

19.07.2021 14:14

Gdyby tak mieć w torbie specjalny klej, który sklei każdą ranę i zatamuje krwawienie w każdych okolicznościach... Już niedługo będzie to możliwe. Naukowcy stworzyli specjalny klej na bazie jadu groźnego węża, który ma właściwości przyspieszające krzepnięcie krwi. Jak to działa?

opatrunek z jadu węża
fot. Shutterstock

Kibret Mequanint, bioinżynier z Western University i jego współpracownicy znaleźli nowe zastosowanie jadu węża. Stworzyli klej do skóry, który może zatrzymać zagrażające życiu krwawienie w zaledwie kilkadziesiąt sekund.

Specjalny klej opiera się na enzymie krzepnięcia krwi (reptilase/batroxobin) znalezionym w jadzie węży lancetowatych (Bothrops atrox), które należą do najbardziej jadowitych węży w Ameryce Południowej.

Wykorzystując tę właściwość krzepnięcia, badacze zaprojektowali klej do tkanek, który zawiera ten specjalny enzym w zmodyfikowanej żelatynie opakowanej w małą tubkę.

Podczas urazu i nagłego krwawienia wystarczy nałożyć klej na ranę i naświetlić, na przykład latarką, by aktywować enzym krzepnięcia krwi.

W porównaniu z klejem fibrynowym nowy produkt ma dziesięciokrotnie większą siłę klejenia. Czas krzepnięcia krwi jest również znacznie krótszy, skracając go o połowę z 90 sekund w przypadku kleju fibrynowego do 45 sekund w przypadku nowego kleju z jadu węża.

Odkrycie opublikowano w czasopiśmie ''Science Advances''.

Źródło: news-medical.net, cbc.ca