Oceń
Wojna w Ukrainie trwa. Rośnie liczba ofiar tego konfliktu. Wiele osób, głównie kobiety i dzieci, uciekają z Ukrainy, szukając bezpiecznego schronienia. Polscy politycy szukają sposobów na powstrzymanie rosyjskiej napaści na Ukrainę, a zwykli mieszkańcy mobilizują wszystkie siły (także w mediach społecznościowych), by udzielić pomocy uchodźcom. Potrzebna jest pomoc wielowymiarowa: tymczasowe mieszkania, żywność, pościel, koce, środki czystości, ubrania, usługi transportowe (wiele osób nie ma czym i za co uciec z Ukrainy).
Wiele osób potrzebuje również pomocy medycznej i wsparcia psychologicznego. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że wszyscy obywatele i mieszkańcy Ukrainy, którzy w obawie o zdrowie i życie przybędą do nas, mogą liczyć na dostęp do opieki medycznej.
Za tą deklaracją idą czyny. Pierwszą decyzją jest zwolnienie uchodźców z Ukrainy z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2. Ta decyzja pozwoli na płynne przemieszczanie się osób, które będą przekraczać granicę polsko-ukraińską.
Ponadto każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji, i zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej czy szpitala, otrzyma adekwatną pomoc medyczną.
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w sobotę, że zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji oraz ich rozliczenie będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Za świadczenia zapłaci NFZ. Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
– Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku – czytamy w komunikacie NFZ.
Sprawdź, jak wygląda sytuacja na Ukrainie: Wojna na Ukrainie na żywo
Gdzie Ukraińcy mogą otrzymać bezpłatną pomoc medyczną?
Do przyjęcia i udzielenia pomocy medycznej uchodźcom wojennym z Ukrainy przygotowane są przede wszystkim placówki medyczne we wszystkich województwach graniczących z granicą ukraińską. Dyrektorzy szpitali, a także stacji pogotowia medycznego w tych województwach potwierdzili, że ich placówki są przygotowane do przyjęcia na swoje oddziały wszystkich potrzebujących hospitalizacji czy pomocy medycznej. Są zabezpieczone łóżka, zapas leków i personel.
W zorganizowanych przy polsko-ukraińskiej granicy punktach recepcyjnych dla uchodźców działają również punkty medyczne, za które odpowiadają pobliskie szpitale. W obsadzie niektórych z nich znajdują się również lekarze i pielęgniarki z Ukrainy, którzy są ogromnym wsparciem w porozumiewaniu się z uchodźcami.
Lekarze POZ mogą też wystawiać recepty obywatelom Ukrainy, którzy nie mają nr PESEL, jednak w takich przypadkach e-recepta powinna zostać wydrukowana (farmaceuta może wówczas sczytać kod paskowy z recepty), a na e-recepcie powinien znaleźć się kod uprawnień dodatkowych o symbolu BW.
Swoją pomoc oferują nie tylko placówki publiczne, ale również podmioty medyczne prywatne. Poniżej placówki, jakie zgłosiły swoją chęć pomocy (lista będzie na bieżąco aktualizowana).
1. Centrum Medyczne Damiana
Placówka ta uruchamia pakiet bezpłatnej pomocy medycznej dla mieszkańców Ukrainy. Będą oni mogli liczyć na wsparcie psychologiczne, bezpłatny pakiet badań laboratoryjnych oraz wizyty u internisty i pediatry w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Bezpłatne wizyty u internisty oraz pediatry będą realizowane w poniższych placówkach:
- Al. Zjednoczenia 36, 01-830 Warszawa
- ul. Nowolipie 18, 01-005 Warszawa
- ul. Foksal 3/5, 00-366 Warszawa
- pl. Konesera 10A, 03-736 Warszawa
- ul. Wałbrzyska 46, 02-739 Warszawa
- ul. Przy Bażantarni 8B, 02-793 Warszawa
- ul. Puławska 42b, 05-500 Piaseczno
- Centrum rehabilitacji dla dzieci i dorosłych, ul. Cybernetyki 7B, 02-667 Warszawa
- Centrum Medyczne dla dzieci, ul. Wałbrzyska 44/46, 02-739 Warszawa
- Szpital Damiana, ul. Wałbrzyska 46, 02-739 Warszawa
Obywatele oraz obywatelki Ukrainy przybywający do Polski będą mogli skorzystać z szeregu usług medycznych oferowanych przez Centrum Medyczne Damiana.
- W ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej dostępne będą bezpłatne wizyty u internisty oraz pediatry. Pomoc internistyczną będzie można otrzymać także w izbie przyjęć Szpitala Damiana w Warszawie (od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 – 20:00; w soboty od 8:00 – 20:00 oraz w niedziele od 8:00 do 16:00).
- Bezpłatnej pomocy ambulatoryjnej chirurgiczno-urazowej, również operacji w sytuacji niezbędnej.
- Z dedykowanego telefonu zaufania, oferującego wsparcie psychologiczne w językach ukraińskim, polskim, rosyjskim i angielskim ). Infolinia działa pod numerem 22 566 22 27 w godzinach 8:00-20:00 7 dni w tygodniu.
- Z infolinii w języku ukraińskim, w ramach której konsultanci odpowiedzą na wszelkie pytania związane z opieką medyczną w Polsce: dostępne badania, placówki, niezbędne dokumenty etc. Infolinia działa pod numerem 22 566 22 20, od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 21:00.
- Bezpłatne badania krwi i moczu w poniższych punktach pobrań:
Punkt Pobrań Al. Rzeczypospolitej 5, Warszawa – codziennie w godz. 8:00 – 16:00 (przerwa 13:00 – 13:30)
Punkt Pobrań ul. Nowolipie 18, Warszawa – od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 – 16:00 (przerwa 13:00 – 13:30)
Punkt Pobrań ul. Górecka 30, Poznań – od poniedziałku do soboty w godz. 11:00 – 16:00
Punkt Pobrań pl. Dwóch Miast 1, Gdańsk – od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 – 16:00
Punkt Pobrań ul. Swobodna 60, Wrocław – od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 – 16:00
Punkt Pobrań ul. Jasnogórska 1, Kraków – od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 – 16:00
Punkt Pobrań ul. Rdestowa 22, Wrocław – od poniedziałku do niedzieli w godz. 08:00 – 19:00
Punkt Pobrań ul. Konrada Wallenroda 4c, Lublin - od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00
- Bezpłatne testy antygenowe COVID-19 - punkty przy lotniskach:
Warszawa - Modlin (na parkingu przy lotnisku, Nowy Dwór Mazowiecki, ul. gen. Wiktora Thommee 1a),
Warszawa Chopin (na terenie hali przylotów, ul. Żwirki i Wigury 1),
Katowice - Pyrzowice (na parkingu, przy Hotelu Katowice Airport Moxy, Pyrzowice, ul. Wolności 90),
Poznań - Ławica (na terenie hali przylotów, ul. Bukowska 285),
Gdańsk im. Lecha Wałęsy (na parkingu, przy Hotelu H).
2. Grupa LUX MED
Bezpłatnej pomocy medycznej w pilnych przypadkach dla wszystkich osób przybywających do Polski z Ukrainy udzielają również placówki medyczne skupione w Grupie LUX MED, działające na terenie całego naszego kraju. Aby umówić się na wizytę, należy zadzwonić na numer (22) 45 87 007 lub pisząc maila na adres: ua.kontakt@luxmed.pl.
Ponadto, grupa LUX MED:
- Udziela wsparcia przy relokacji rodzin pracowników z terenu Ukrainy do Polski – organizuje pomoc prawną, logistyczną, a także finansową.
- Ratownicy medyczni i lekarze z Grupy LUX MED udzielają bezpłatnej pomocy medycznej w bezpośredniej bliskości granicy.
- Udziela wsparcia materiałowego i sprzętowego szpitalom prowadzącym działania na terenie Ukrainy. Lekarze z grupy LUX MED są w stałym kontakcie ze swoimi kolegami z Ukrainy.
- Przystąpiła do współpracy z Polską Akcją Humanitarną, by trafiać z pomocą do najbardziej potrzebujących.
3. Centrum Terapii Padaczki Neurosphera oraz Fundacja Rozwoju Medycyny Cybernetycznej EMERGEN
Obywatele Ukrainy zmagający się z epilepsją (padaczką) mogą skorzystać z darmowej porady medycznej oraz otrzymać receptę, która pozwoli zakupić brakujące leki, dzwoniąć na infolinię działającą pod numerem: +48 503 924 756. Możliwy jest także kontakt mailowy: ukr@fundacjaemergen.com.
Infolinia działa w języku ukraińskim, rosyjskim oraz polskim.
4. KODANO – bezpłatne badanie okulistyczne
Sieć salonów KODANO Optyk zaprasza ukraińskich uchodźców wojennych do swoich salonów KODANO Optyk w całej Polsce na BEZPŁATNE badanie wzroku oraz DARMOWE wykonanie okularów korekcyjnych dla potrzebujących. Salony znajdują się w całej Polsce, m.in. w Krakowie, Warszawie, Rzeszowie, Gdańsku, Poznaniu.
Pełna lista dostępna na stronie: https://optyk.kodano.pl/salony-kodano-optyk/
Oceń artykuł