Zamknij

Co zrobić, gdy niemowlę przestanie oddychać? Zasady pierwszej pomocy

05.12.2018 12:06

Czasami zdarza się, że małe dziecko nagle zachłyśnie się lub zadławi, wtedy może dojść do zatrzymania krążenia. To koszmar dla rodziców, szczególnie gdy nie wiedzą, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy. To jednak podstawa. W przypadku, gdy niemowlę przestaje oddychać, liczy się każda sekunda. Sprawdź, jak pomóc dziecku i udzielić pierwszej pomocy.

Co zrobić, gdy niemowlę przestanie oddychać? Zasady pierwszej pomocy
fot. Shutterstock

Gdy niemowlę przestaje oddychać, zaczyna się koszmar rodziców. Wtedy liczy się każda sekunda, bo pomoc udzielona odpowiednio wcześnie może uratować dziecku życie. Jednak niewielu rodziców wie, jak zachować się w przypadku wstrzymania oddechu u dziecka. Podstawy pierwszej pomocy są jednak w tym przypadku kluczowe. Oprócz wezwania pogotowia trzeba samemu stanąć na wysokości zadania. 

Eksperci przekonują, że działać należy wtedy, gdy dziecko nie reaguje na przykład po podniesieniu, jest nieme i się nie rusza. Dziecko, które nie oddycha, zaczyna być sine na twarzy. To kolejny objaw nagłego zatrzymania krążenia u malucha.

Po podniesieniu dziecka w celu sprawdzenia, czy nie oddycha, można podrapać je po stopie, potrzeć po plecach bądź uszczypnąć w rękę, by sprawdzić, czy rzeczywiście jest nieprzytomne. Jeżeli nie zareaguje, trzeba koniecznie sprawdzić, czy oddycha, czy też nie. 

U małych dzieci do nagłego zatrzymania krążenia może dojść, gdy się zadławią, zachłysną lub podduszą.

Jak sprawdzić, czy dziecko nie oddycha?

Aby sprawdzić, czy dziecko nie oddycha, należy położyć je na płaskiej powierzchni i położyć swoją dłoń pod łopatki, by udrożnić drogi oddechowe. Gdy niemowlę ma udrożnione drogi oddechowe w pozycji neutralnej, nie ma potrzeby odchylania głowy do tyłu, jak w przypadku osób dorosłych.

By ocenić oddech, należy wykorzystać „trzy P”:

  1. popatrz na klatkę piersiową, czy się unosi;
  2. poczuj ciepło wydychanego powietrza na policzku;
  3. posłuchaj szmerów oddechowych przez dziesięć sekund.

Jeśli oddechy nie są wyczuwalne, należy niezwłocznie przejść do resuscytacji oddechowo-krążeniowej.

Jak udzielić pierwszej pomocy, gdy dziecko nie oddycha?

U niemowląt resuscytację krążeniowo-oddechową rozpoczyna się od pięciu oddechów ratowniczych. Zaleca się, by pomoc wzywać, dzwoniąc pod numer 112 lub 999 dopiero po minucie wykonywania resuscytacji.

  1. Udrożnij drogi oddechowe dziecka. W tym celu podłóż jedną rękę pod łopatki.
  2. Obejmij swoimi ustami usta dziecka i wykonaj pięć oddechów ratowniczych. Ilość powietrza wtłaczana do ust dziecka może być porównana do ilości powietrza potrzebnej do zdmuchnięcia świec.
  3. Po wykonaniu pięciu oddechów ratowniczych zacznij uciskać klatkę piersiową. W tym celu dwa palce połóż na środku klatki piersiowej i uciskaj klatkę piersiową trzydzieści razy w tempie 100/110/120 razy na minutę.
  4. Uciskaj klatkę piersiową mniej więcej na 1/3 głębokości klatki piersiowej.
  5. Po trzydziestu uściśnięciach klatki piersiowej przejdź do dwóch oddechów ratowniczych. Ponownie podłóż ręce pod łopatki i wdmuchuj powietrze do płuc dziecka. Kontynuuj resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli trzydzieści uciśnięć klatki piersiowej i dwa oddechy aż do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Zobacz także

Źródło: zdrowie.pap.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk