Oceń
Skóra stanowi fizyczną barierę i chroni organizm przed różnymi patogenami. Nienaruszona zapobiega infekcjom. Gdy drzazga przebije skórę, ułatwia bakteriom znajdującym się poza skórą, dostęp do wnętrza organizmu. Znajdujące się na drzazdze patogeny mogą się wraz z nią dostać pod skórę, a stamtąd wraz z krwiobiegiem do organizmu człowieka. W ten sposób można się na przykład zarazić laseczkami tężca, które występują powszechnie w glebie, kurzu, wodzie i układzie pokarmowym zwierząt (wraz z odchodami bakterie wydalane są do środowiska). Jeśli dostaną się one do organizmu człowieka mogą uwalniać toksyny, które szkodzą układowi nerwowemu
Dowiedz się więcej: Tężec zagraża dzieciom i dorosłym. Jak rozpoznać objawy zakażenia?
Drzazga w ciele ani się nie wchłonie, a nie zostanie sama usunięta. Pozostawiona w skórze najprawdopodobniej wywoła stan zapalny, który będzie się objawiał się początkowo obrzękiem i zaczerwienieniem. Później mogą pojawić się kieszenie ropne wokół miejsca wkłucia. Jeśli drzazga nie zostanie usunięta, może pojawić się w tym miejscu guzek lub tzw. ziarniniak, czyli rodzaj ochronnej bańki złożonej z komórek odpornościowych, które otaczają obce ciało, którego ciało nie było w stanie usunąć.
Jak usunąć drzazgę?
- Umyj dokładnie ręce lub załóż jednorazowe rękawiczki.
- Zdezynfekuj pęsetę lub igłę - w zależności, czego będziesz używać.
- Jeśli fragment drzazgi wystaje, weź pęsetę i delikatnie wyciągnij tkwiący w skórze fragment.
- Następnie dokładnie umyj miejsce mydłem i zdezynfekuj skórę. Możesz również nakleić plaster, który ochroni to miejsce przed zabrudzeniem.
- Jeśli fragment drewna, tkwi zbyt głęboko i wyjęcie go jest niemożliwe, możesz spróbować delikatnie pocierać to miejsce wzdłuż ciała obcego. Dzięki temu, drzazga może się przesunąć na tyle, że będzie możliwe jej wyjęcie.
- Jeśli drzazga jest głęboko i nie jest widoczna gołym okiem, lub musisz ją wyjąć dziecku, ale dziecko nie chce współpracować, poproś o pomoc w najbliższej placówce medycznej. W każdej przychodni w gabinecie zabiegowym, pielęgniarka lub lekarz pomogą Ci usunąć ciało obce ze skóry. Użyją do tego wysterylizowanej igły. Najpierw zmoczą i zdezynfekują miejsce, w którym tkwi drzazga, a następnie delikatnie rozdrapią zmiękczoną skórę i wyjmą tkwiącą w niej drzazgą.
Oczywiście taki zabieg możesz wykonać samodzielnie, ale jeśli nie masz wysterylizowanej igły, musisz ją wcześniej zdezynfekować, np. mocząc 10 minut w preparacie antyseptycznym.
Oceń artykuł