Jak wyjąć drzazgę ze skóry?

17.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 23:07

Wbitą w skórę drzazgę, należy jak najszybciej wyjąć. Pozostawienie jej w skórze może doprowadzić do poważnej infekcji w organizmie, a w konsekwencji nawet do śmierci. Sprawdź, jak wyjąć drzazgę.

Drzazga w skórze - jak wyjąć?
fot. Shutterstock

Skóra stanowi fizyczną barierę i chroni organizm przed różnymi patogenami. Nienaruszona zapobiega infekcjom. Gdy drzazga przebije skórę, ułatwia bakteriom znajdującym się poza skórą, dostęp do wnętrza organizmu. Znajdujące się na drzazdze patogeny mogą się wraz z nią dostać pod skórę, a stamtąd wraz z krwiobiegiem do organizmu człowieka. W ten sposób można się na przykład zarazić laseczkami tężca, które występują powszechnie w glebie, kurzu, wodzie i układzie pokarmowym zwierząt (wraz z odchodami bakterie wydalane są do środowiska). Jeśli dostaną się one do organizmu człowieka mogą uwalniać toksyny, które szkodzą układowi nerwowemu

Dowiedz się więcej: Tężec zagraża dzieciom i dorosłym. Jak rozpoznać objawy zakażenia?

Drzazga w ciele ani się nie wchłonie, a nie zostanie sama usunięta. Pozostawiona w skórze najprawdopodobniej wywoła stan zapalny, który będzie się objawiał się początkowo obrzękiem i zaczerwienieniem. Później mogą pojawić się kieszenie ropne wokół miejsca wkłucia. Jeśli drzazga nie zostanie usunięta, może pojawić się w tym miejscu guzek lub tzw. ziarniniak, czyli rodzaj ochronnej bańki złożonej z komórek odpornościowych, które otaczają obce ciało, którego ciało nie było w stanie usunąć.  

Jak usunąć drzazgę?

  1. Umyj dokładnie ręce lub załóż jednorazowe rękawiczki.
  2. Zdezynfekuj pęsetę lub igłę - w zależności, czego będziesz używać.
  3. Jeśli fragment drzazgi wystaje, weź pęsetę i delikatnie wyciągnij tkwiący w skórze fragment.
  4. Następnie dokładnie umyj miejsce mydłem i zdezynfekuj skórę. Możesz również nakleić plaster, który ochroni to miejsce przed zabrudzeniem.
  5. Jeśli fragment drewna, tkwi zbyt głęboko i wyjęcie go jest niemożliwe, możesz spróbować delikatnie pocierać to miejsce wzdłuż ciała obcego. Dzięki temu, drzazga może się przesunąć na tyle, że będzie możliwe jej wyjęcie.
  6. Jeśli drzazga jest głęboko i nie jest widoczna gołym okiem, lub musisz ją wyjąć dziecku, ale dziecko nie chce współpracować, poproś o pomoc w najbliższej placówce medycznej. W każdej przychodni w gabinecie zabiegowym, pielęgniarka lub lekarz pomogą Ci usunąć ciało obce ze skóry. Użyją do tego wysterylizowanej igły. Najpierw zmoczą i zdezynfekują miejsce, w którym tkwi drzazga, a następnie delikatnie rozdrapią zmiękczoną skórę i wyjmą tkwiącą w niej drzazgą.

Oczywiście taki zabieg możesz wykonać samodzielnie, ale jeśli nie masz wysterylizowanej igły, musisz ją wcześniej zdezynfekować, np. mocząc 10 minut w preparacie antyseptycznym.

Ważne

Nie powinniśmy usuwać samodzielnie głęboko tkwiących przedmiotów, zwłaszcza tych większych. Może bowiem dojść do krwotoku. Takie obiekty muszą być usunięte przez specjalistę - lekarza lub pielęgniarkę. W przypadku głębokich ran konieczne może być podanie przypominającej szczepionki przeciwtężcowej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.