Obserwuj w Google News

Ciało obce w nosie lub uchu? Sprawdź, jak je wyjąć

3 min. czytania
02.10.2018 20:08
Zareaguj Reakcja

Kto ma małe dziecko, wie, że wystarczy chwila, by mały klocek, ziarno fasoli czy mała bateryjka znalazły się w nosie lub uchu dziecka. Warto wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji i jak wyjąć ciało obce z ucha lub nosa.

Ciało obce w uchu
fot. Shutterstock

Pomysłowość dzieci nie zna granic, zwłaszcza gdy dotyczy to połykania czy wkładania (do nosa, ucha) różnych małych przedmiotów. Klocki, kulki, cukierki, kawałki warzyw lub owoców, małe bateryjki... ta lista mogłaby być znacznie dłuższa. Sprawdź, jak należy postępować, gdy jakiś przedmiot utknie w nosie lub uchu.

Ciało obce w uchu – jak należy postępować?

Ciała obce, które utknęły w uchu, mogą przyczyniać się do zatkania ucha, chwilowego niedosłuchu czy dawać uczucie szumu w uszach. Ten ostatni objaw może być wynikiem dostania się do ucha żywego owada. Chory może wtedy odczuwać ból oraz słyszeć szum, a nawet huk wywołany przez uderzenia skrzydłami owada o błonę bębenkową.

Postępowanie w przypadku ciała obcego w uchu zależy od tego, jakiego rodzaju jest to przedmiot, a także czy widać go gołym okiem, czy jedynie podczas badania otoskopem.
Ciała obce ze względu na swoje właściwości dzielimy na: miękkie (np. kawałek gąbki), twarde (koraliki, małe baterie), pęczniejące (np. fasola), ostre (wykałaczki), a także owady.
Zanim podejmiemy decyzję, jak się pozbyć ciała obcego z ucha, musimy ocenić, jaki jest rozmiar wepchniętego tam przedmiotu, jak głęboko został upchnięty i czy przy jego wyciągnięciu może dojść do urazu ucha (np. skaleczenia błony bębenkowej).

Jeśli ciało obce jest miękkie i nie utkwiło zbyt głęboko, można spróbować wyjąć je pęsetą. Jeśli w uchu utknął owad i jest on widoczny, możemy zalać go alkoholem lub oleistym płynem, utopić, a potem wyciągnąć pęsetą. Jeśli w uchu utkwił przedmiot pochodzenia organicznego (np. fasolka, groszek), nie zalewajmy go wodą, bo napęcznieje, powiększy swoją objętość i może uszkodzić ucho.

Jeśli tkwiący w uchu przedmiot jest okrągły lub niewidoczny, lepiej zrezygnować z wyciągania go na własną rękę i poprosić o pomoc lekarza. Jest to konieczne w przypadku baterii (może ona oparzyć skórę przewodu słuchowego i doprowadzić do jej martwicy).

Ważne! Ciało obce tkwiące w uchu trzeba jak najszybciej wyjąć, bo może rozwinąć się zapalenie skóry przewodu słuchowego. Objawami świadczącymi o tej chorobie są: ból ucha, świąd, obrzęk i wyciek ropny z ucha.

Dowiedz się więcej: Zapalenie ucha środkowego: ostre, przewlekłe, wysiękowe. Jak leczyć?

Ciało obce w nosie – co należy zrobić?

W przypadku nosa ciało obce może dostać się na dwa sposoby: albo było wepchnięte przez dziecko przez dziurkę w nosie (nozdrza przednie) lub – w przypadku noworodków i niemowląt – przez nozdrza tylne (jest to najczęściej pokarm lub treść żołądkowa). Objawami, które mogą świadczyć o obecności ciała obcego w nosie, są kichanie i łzawienie, upośledzenie drożności nosa, bóle głowy. Może również pojawić się cuchnąca ropna lub krwista wydzielina.

Usunięcie ciała obcego z nosa może być bardzo trudne, a nieumiejętnie przeprowadzona operacja może zakończyć się wepchnięciem przedmiotu jeszcze głębiej lub przesunięciem go do dolnych dróg oddechowych. Dlatego lepiej skorzystać z pomocy lekarza, który za pomocą wziernika z użyciem lampy czołowej obejrzy dokładnie wnętrze nosa. Czasem konieczne jest zrobienie badania endoskopowego lub zdjęcia rentgenowskiego.

Ważne! Ciało obce w nosie trzeba bezwzględnie usunąć. Nieusunięte może być przyczyną krwawienia, powstania kamienia nosowego (rhinolit), czyli nawarstwienia soli wapnia i magnezu. Prowadzić to może do zapalenia zatok, a nawet powikłań oczodołowych i wewnątrzczaszkowych.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: pediatria.mp.pl
--------------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk