Obserwuj w Google News

Ciało obce w ciele (nóż, pręt, szkło) – pierwsza pomoc krok po kroku

2 min. czytania
Aktualizacja 29.10.2020
10.09.2020 09:32
Zareaguj Reakcja

Usuwać ciało obce z rany czy nie? Jak udzielić pomocy osobie, której wbił się w ciało jakiś przedmiot (nóż, pręt, szkło etc.). Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak należy postępować w przypadku ciała obcego wbitego w ranę. 

Ciało obce w ranie pierwsza pomoc
fot. Shutterstock

Ciało obce wbite w ranę, np. nóż, pręt, kawałek drewna, szkło, plastik, to sytuacja zagrażająca życiu i udzielając pierwszej pomocy pokrzywdzonemu należy działać tak, by mu nie zaszkodzić. Ratownicy i lekarze zalecają: NIE USUWAJ CIAŁA OBCEGO Z RANY, zwłaszcza jeśli tkwi ono w klatce piersiowej lub w brzuchu. To powinni zrobić lekarze na sali operacyjnej lub w ambulatorium. Dlaczego jest to tak ważne? Po usunięciu ciała obcego z rany może dojść do masywnego krwawienia, które może przyczynić się do śmierci. Nie wiemy, czy tkwiący w ranie przedmiot nie przeciął ważnych w organizmie narządów, naczyń krwionośnych, tętnicy. Tkwiąc w ranie może działać jak zatyczka.

To co możemy zrobić dla osoby rannej, to:

  1. Upewnij się, że osoba pokrzywdzona jest bezpieczna. Sprawdź, czy nie zagraża jej inne niebezpieczeństwo (np. nadjeżdżające samochody). Ważne! Pamiętaj też o swoim bezpieczeństwie, ranni lub martwi nie pomożemy.
  2. Wezwij pomoc, dzwoniąc pod 112. Podaj swoje imię i nazwisko, numer telefonu, pod którym można się z tobą ewentualnie skontaktować i w żołnierskich słowach opowiedz o zdarzeniu: gdzie doszło i w jakich okolicznościach do zdarzenia, ile osób jest poszkodowanych i w jaki sposób do tego doszło (koniecznie wspomnij o przedmiocie znajdującym się w ranie).
  3. Nie wyciągaj wbitego przedmiotu z rany, nałóż – o ile to możliwe – opatrunek osłaniająco-stabilizujący. W ten sposób zabezpieczysz ranę przed zakażeniem i wysunięciem się przedmiotu tkwiącego w ciele.
  4. Obserwuj ranę. Jeśli krew przesiąka przez opatrunek, nałóż kolejną warstwę gazowego. Zrób to tak, aby nie przemieszczać ciała obcego znajdującego się w ranie.
  5. Zostań z poszkodowanym do czasu przyjazdu ratowników. Powiadom służby ratunkowe, gdyby stan zdrowia chorego nagle się pogorszył.

Sposób i czas działania to dwa niezwykle istotne czynniki w pierwszej pomocy. Potwierdzają to przypadki opisane kiedyś w mediach. Pierwszy dotyczył mężczyzny, który jechał na rowerze trzymając w ręce kosę. Podczas upadku nabił się na nią. Drugi przypadek dotyczył młodego chłopca, który również jadąc na rowerze nadział się na nóż podczas upadku. Mężczyzna, w którego ciele pozostawiono kosę do czasu przyjazdu karetki, przeżył. Natomiast chłopiec nie. Czy przyczyną śmierci w przypadku chłopca było wykrwawienie spowodowane wyjęciem (lub wysunięciem się) z ciała noża? To ustali prokuratura. Jednak przypadki te pokazują, że szansa na przeżycie jest większa, gdy wyciągnięcie tkwiącego w ciele przedmiotu zostawimy lekarzom na sali operacyjnej.

Ważne

Instrukcja ta nie dotyczy postępowania w przypadku małych ran, np. szkła tkwiącego w palcu. W takim przypadku szkło należy delikatnie usunąć za pomocą pęsety, następnie dezynfekować ranę płynem do dezynfekcji skóry i nałożyć opatrunek.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.