Obserwuj w Google News

Chcesz się pozbyć pcheł i kleszczy z domu? Jest na to prosty i skuteczny sposób

4 min. czytania
Aktualizacja 14.10.2021
23.08.2021 13:08
Zareaguj Reakcja

Pchły i kleszcze dość często pojawiają się w domu, w którym mieszka zwierzę. Dowiedz się, jak się pozbyć pcheł i kleszczy. Mamy na to prosty i skuteczny sposób – napar z rośliny, której zapachu one nie znoszą.

Pchły w domu - jak się ich pozbyć?
fot. Shutterstock
  1. Dlaczego trzeba pozbyć się pcheł i kleszczy z domu?
  2. Jak rozpoznać ugryzienie pchły i kleszcza?
  3. Jak się pozbyć kleszczy i pcheł z domu?
  4. Domowy sposób na pchły i kleszcze

Obecność pcheł lub kleszczy w domu to dla właściciela zwierzaka nic nowego. Pasożyty te przenoszone są przez nasze pupile (najczęściej psy i koty). Gdy owady te pojawią się w domu, możemy mieć problem z pozbyciem się ich. Po pierwsze, trudno je wytropić (uwielbiają domowe zakamarki, takie jak materace łóżkowe, szpary podłogowe oraz listwy). Po drugie, bardzo szybko – zwłaszcza pchły – się rozmnażają. Mogą składać jaja nawet do 3 miesięcy od momentu zaznaczenia swojej obecności w domu.

Dlaczego trzeba pozbyć się pcheł i kleszczy z domu?

Pchły i kleszcze żywią się krwią i mogą przyczyniać się do wielu niebezpiecznych chorób. Kleszcze mogą być nosicielami patogenów wywołujących u człowieka boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu, natomiast pchły, właściwie bez względu na gatunek (czyli i psie, i kocie, szczurze i ludzkie), mogą przenosić bakterie, np. gronkowca złocistego, Yersinię pestis wywołującą dżumę czy Francisellę tularensis wywołującą tularemię. Mogą również wywołać choroby skóry. W każdym z tych przypadków konieczne jest zastosowanie leczenia antybiotykami, a także preparatami antyalergicznymi (aby złagodzić silny świąd skóry).

Jak rozpoznać ugryzienie pchły i kleszcza?

Pchła jest pasożytem zewnętrznym bytującym na zwierzętach i na człowieku. Jest niewielka – samica osiąga około 2,5-3,5 mm długości, a samiec pchły jest jeszcze mniejszy, osiąga około 2,0-2,5 mm. Po ugryzieniu pchły pozostają niewielkie czerwone lub lekko różowe zmiany, płaskie lub lekko wypukłe. Poza tym po ukłuciu pojawia się silny świąd skóry wywołany drażniącą wydzieliną produkowaną przez pchłę. Zmian skórnych nie wolno drapać ze względu na możliwość nadkażenia bakteryjnego.

Natomiast w przypadku kleszczy pierwszym objawem może być (ale nie musi) pojawiający się kilka dni po ugryzieniu kleszcza rumień wędrujący. Jest on jest czerwony w środku i stopniowo blednie, by na brzegach znowu osiągnąć czerwoną barwę. Inne objawy, sugerujące kleszczowe zapalenie mózgu czy boreliozę, pojawiają się później, gdy choroba już się rozwinie.

Ważne!

Jeśli widzisz, że twoje zwierzę często się drapie, może to oznaczać, że ma pchły. To często pierwszy sygnał, że te pasożyty zagościły w naszym domu.

Jak się pozbyć kleszczy i pcheł z domu?

Sposobów na pozbycie się pcheł i kleszczy jest bardzo wiele. W sklepach można kupić chemiczne środki odstraszające te pasożyty (np. dla zwierząt obroże przeciwpchelne i przeciwkleszczowe). Warto po spacerze z psem lub po powrocie kota do domu wyczesać je specjalnym grzebieniem, a także sprawdzić sierść. Zwierzęta można też myć w szamponach zabijających te pasożyty, a dom lub mieszkanie dokładnie wymyć i spryskać zakamarki specjalnymi preparatami. Niestety większość z tych preparatów to silne środki chemiczne, które nie są obojętne dla zdrowia ani człowieka, ani zwierzęcia. Dlatego, zanim sięgniemy po nie, warto wypróbować domowe sposoby.

Domowy sposób na pchły i kleszcze

W pozbyciu się pcheł i kleszczy pomocna będzie mięta bagienna (inaczej ombalo, mięta nawodna lub mięta pchła). Jest to roślina ciepłolubna i najczęściej spotykana jest w Azji Środkowej, m.in. w Gruzji, Armenii, Turkmenistanie, gdzie dodaje się ją do wielu potraw. Ma również działanie antyseptyczne i antybakteryjne, a także odstraszające owady – zawdzięcza to zawartym w sobie olejkom eterycznym. Nie znoszą jej m.in. pchły i kleszcze.

Aby stworzyć sprej na pchły i kleszcze, należy zrobić napar z mięty bagiennej. W tym celu należy użyć świeżych gałązek mięty lub suszonych. Zalewamy jej wodą o temperaturze nie wyższej niż 80 st. C. (przy wyższej temperaturze mięta traci swoje właściwości) i parzymy przez 5-6 minut. Gdy napar przestygnie, należy przelać go do pojemnika z rozpylaczem i spryskać zwierzę, siebie oraz różne zakamarki w domu. Ten napar jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia człowieka i zwierzęcia.

Jeśli potrzebujemy silniejszego preparatu, można dodać do naparu z mięty bagiennej, wyciśnięty ząbek (lub dwa) czosnku oraz drożdże. Pchły i kleszcze nie znoszą tego zapachu. Niestety dla człowieka też może być on nieprzyjemny, więc raczej nie należy go stosować na ubrania.

Pchły i kleszcze nie lubią też olejku z drzewa herbacianego – można go kupić w aptekach, sklepach zielarskich i drogeriach. Kilka kropli olejku trzeba wlać do wody i takim roztworem spryskać wszystkie tapicerki, listwy przypodłogowe, materace, a nawet poduszki i pościel. Tę czynność należy powtarzać wielokrotnie, nawet przez trzy miesiące. Warto też kontrolować sierść zwierzaka.

O tym warto pamiętać!

  1. Stosuj u swoich zwierząt regularnie kurację przeciwpchelną i przeciwkleszczową.
  2. Jeśli masz podejrzenie, że pchły są w domu, wypierz legowisko zwierzaka, i to w jak najwyższej temperaturze. 
  3. Dokładnie odkurz wszystkie podłogi, dywany, maty i sofy, a potem spryskaj wszystko preparatem odstraszającym pchły i kleszcze (przepis na taki środek powyżej).
  4. Wypierz wszystkie miękkie zabawki psa lub kota. 
  5. Chroń swojego zwierzaka przed pchłami i kleszczami. Przed każdym wyjściem na spacer zastosuj środek odstraszający te pasożyty. Pamiętaj, zapobieganie jest łatwiejsze niż walka z tymi owadami w domu.

Źródło: fera.pl/ ukr.media/ garden.pl