Zamknij

Bezpłatna pomoc psychologiczna dla Ukraińców. LISTA PLACÓWEK

28.02.2022
Aktualizacja: 02.03.2022 13:00

Gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać bezpłatną pomoc psychologiczną? Lista placówek, które świadczą takie usługi za darmo. 

Przejście Hrebenne
fot. Krzysztof Radzki/East News, Hrebenne. 27.02.2022. Inwazja rosyjska na Ukraine. Sytuacja na przejsciu granicznym w Hrebennem.

Do Polski przybywa coraz więcej osób z Ukrainy w związku z inwazją Rosji na ten kraj. Wśród uchodźców jest wiele kobiet oraz dzieci. Potrzebują opieki medycznej, która za bezpłatnie świadczona jest na terenie całej Polski (zarówno w placówkach, które mają podpisaną umowę z NFZ, jak i w podmiotach prywatnych skupionych w ramach Grupy LUX MED oraz Centrum Medycznym Damiana). Potrzebna jest jednak również pomoc psychologiczna. Coraz więcej placówek tego typu deklaruje pomoc. Poniżej lista placówek, które BEZPŁATNIE udziela pomocy (jest wciąż uaktualniana).

Centrum Medyczne Damiana

Obywatele Ukrainy będą mogli skorzystać z dedykowanego telefonu zaufania, oferującego wsparcie psychologiczne w językach ukraińskim, polskim, rosyjskim i angielskim. Infolinia działa pod numerem 22 566 22 27 w godzinach 8:00-20:00 7 dni w tygodniu.  

Warszawskie poradnie psychologiczno-pedagogiczne

Miejskie poradnie psychologiczno-pedagogiczne w Warszawie również udzielają bezpłatnych konsultacji dzieciom i rodzicom cudzoziemskim. Na pełne wsparcie mogą również liczyć uczniowie z Ukrainy, którzy zaczną edukację w stołecznych szkołach.

W ponad 20 miejskich poradniach będą pełnione dyżury specjalistów dla dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych.

Pełna lista miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych znajduje się TUTAJ

W poradniach możliwe są spotkania bezpośrednie, indywidualne.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Od środy 2 marca przy darmowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 dyżuruje również psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim oraz rosyjskim. Psycholodzy ze znajomością tych języków będą dyżurować w godzinach 15-22 w środę 2 marca, czwartek 3 marca, poniedziałek 7 marca, czwartek 10 marca, poniedziałek 14 marca, wtorek 15 marca, środę 16 marca, poniedziałek 21 marca, wtorek 22 marca, środę 23 marca, czwartek 24 marca i środę 30 marca.
Z kolei w godzinach 22-6 dyżurni będą dostępni w piątek 11 marca i w sobotę 26 marca.

Polskie Forum Migracyjne

Polskie Forum Migracyjne uruchomiło bezpłatny telefon kryzysowy. Pomoc udzielana jest w języku ukraińskim i rosyjskim pod numerem 669 981 038. Telefon działa w poniedziałki od 16 do 20, w środy od 10 do 14 i w piątki od 14 do 18.

Przeczytaj także: 9 sposobów jak pomóc ofiarom wojny w Ukrainie 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie

Bezpłatny całodobowy numer uruchomił również krakowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Pomoc można otrzymać, dzwonić na numer 12 421 92 82, lub na miejscu na ul. Radziwiłłowskiej 8b (po uprzednim umówieniu się). Możliwa jest też pomoc online.

Centrum Psychoterapii HELP

Wsparcia udziela również Centrum Psychoterapii HELP. Pomoc jest udzielana w języku polskim i angielskim pod numerami: 720 826 806 oraz 790 626 806.

Wiele osób przekraczających granicę z Polską jest bardzo złej kondycji psychicznej. Rozstanie z bliskimi (np. mężem, który musiał zostać, by walczyć w obronie kraju), zostawienie swojego dobytku, niepewność jutra i strach o bliskich, to tylko niektóre problemy, z którymi muszą zmierzyć się uchodźcy z Ukrainy. W takich sytuacjach wsparcie psychologiczne jest bardzo ważne. Rozmowa z psychologiem może pomóc w odzyskaniu spokoju ducha.

Helping Hand

Platforma wsparcia psychologicznego Helping Hand oferuje bezpłatnie webinaria, otwarte spotkania online (język polski, ukraiński, angielski), czaty z psychologiem (język polski, angielski) i dyżury telefoniczne w języku ukraińskim pod numerem +48 698 188 305.