Oceń
Ukąszenia komarów mogą skutecznie obrzydzać odpoczynek na łonie przyrody, powodując drażniące swędzenie i opuchliznę na skórze. Co więcej, w niektórych rejonach świata komary przenoszą też niebezpieczne choroby (na szczęście w Polsce bardzo rzadko). Niektórzy ludzie w szczególny sposób przyciągają te owady i nadal nie ma jednoznacznego wytłumaczenia, dlaczego tak się dzieje. Jedno z najnowszych badań opublikowanych w „iScience” wykazało, że sposób, w jaki ktoś pachnie, może wpływać na prawdopodobieństwo ukąszenia przez owady.
Odstraszanie komarów poprzez zmianę zapachu ciała
Komary wykorzystują nektar roślinny jako źródło cukrów podtrzymujących ich metabolizm, potrzebują też pewnych składników odżywczych koniecznych do produkcji jaj podczas rozmnażania. To dlatego ludzie, którzy pachną jak te składniki odżywcze, w połączeniu z kwiatowym zapachem, mogą nieświadomie prowokować ukąszenia komarów.
Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Virginia Tech w USA miały za zadanie wyjaśnić wpływ różnych zapachów na zdolność przyciągania komarów. Odkryto, że niektóre rodzaje mydła mogą sprawić, że ludzie będą mniej lub bardziej atrakcyjni dla komarów.
Główny autor badania Clément Vinauger napisał w komunikacie: „Zmieniając zapach mydła, osoba, która już przyciąga komary bardziej niż przeciętnie, może jeszcze wzmocnić lub przeciwnie, zmniejszyć ten efekt”.
Mydło zmienia naturalny zapach ciała
W ramach badania monitorowano czterech ochotników. Analizowano unikalny naturalny zapach ciała każdego uczestnika – przed umyciem się i po umyciu. Do mycia użyto mydeł czterech różnych marek.
– Ponad 60 proc. zapachu ciała po umyciu pochodzi z mydła, a nie z naturalnych woni – mówi Vinauger. – Dodatkową sprawą jest to, że nie jest to po prostu dodawanie pewnych substancji do zapachu naszego ciała, ale zastępowanie przez nie niektórych związków chemicznych przy jednoczesnym eliminowaniu innych, które są zmywane – komentuje naukowiec.
Badacze uważają, że istnieje wiele interakcji chemicznych między naszymi naturalnymi zapachami a zapachami pochodzącymi ze środków czystości.
Ten zapach zmniejsza ryzyko ukąszenia przez komara
Aby przetestować interakcje między zapachami, naukowcy wpuścili komary do siatki, w której znajdowały się dwa kubki zawierające ekstrakty zapachowe. Dano im wybór: zapachy pochodzące z umytych i nieumytych ciał uczestników eksperymentu. Pobrano je z nylonowego rękawa noszonego na przedramieniu przez ludzi. Testy zostały wykonane dla różnych kombinacji zapachów. – W ten sposób możemy naprawdę zmierzyć, jak zapach mydła wpływa na większą lub mniejszą atrakcyjność danej osoby dla komarów – wyjaśnia Vinauger. – Odkryliśmy, że nie wszystkie mydła mają taki sam wpływ na każdego z ochotników.
Stwierdzono, że trzy z czterech mydeł – z których wszystkie miały owocowy lub kwiatowy zapach – zwiększyły atrakcyjność dla komarów, a jedno zmniejszyło. Jedynym mydłem, które zmniejszyło atrakcyjność, było mydło o zapachu kokosa.
– Było to dla nas bardzo interesujące, bo w literaturze istnieją dowody na to, że podwyższenie poziomu niektórych kwasów tłuszczowych, takich jak te znajdujące się w pochodnych oleju kokosowego, może służyć jako środek odstraszający komary i inne owady – mówi Vinauger.
Zespół uważa, że dezodoranty, detergenty do prania i inne produkty zapachowe również odgrywają rolę w tym, jak atrakcyjna jest dana osoba dla komara. Naukowcy planują w przyszłości przeprowadzić badania z udziałem większej liczby uczestników i różnymi odmianami mydeł.
Źródło: M. VanderGiessen, A. K. Tallon, B. Damico, Ch. Lahondère, C. Vinauger, Soap application alters mosquito-host interactions, iScience, Volume 26, ISSUE 5, 106667, May 19, 2023
Oceń artykuł