,

Polak leci w kosmos. Zdradził pierwsze szczegóły szkolenia

18.09.2023 14:38

Polski kandydat do lotu w kosmos Sławosz Uznański rozpoczął przygotowania do lotu załogowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Jest już po pierwszych testach.

Sławosz Uznański
fot. Krzysztof Radzki/East News

W listopadzie 2022 Sławosz Uznański został wybrany na astronautę rezerwowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Rekrutacja trwała ponad półtora roku, zgłosiło się ponad 22,5 tys. kandydatów. 4 września Polak rozpoczął szkolenie do lotu załogowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Drugi Polak w kosmosie

„Polak leci w kosmos” - taka wiadomość zelektryzowała opinię publiczną w połowie 2023. „Polska będzie miała drugiego w historii astronautę w kosmosie!” - potwierdziło w sierpniu Ministerstwo Rozwoju i Technologii na Twitterze (dziś Platforma X). „Astronauta będzie testował najbardziej zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów” - poinformowało ministerstwo.

Sławosz Uznański urodził się w 1984 roku. Ma doświadczenie w inżynierii kosmicznej, prowadził m.in. badania nad skutkami promieniowania. Do niedawna pełnił funkcję inżyniera Wielkiego Zderzacza Hadronów. 4 września 2023 r. polski astronauta rozpoczął przygotowanie do lotu załogowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pierwsza część to tzw. część inżynierska.

- Jak na razie podczas przygotowań nie miałem większych problemów. Pewnie dlatego, że ta część inżynierska, to jak działają różne systemy stacji, rakietowe czy kapsuły, to po części moja specjalizacja. Wracam powoli do szkoły, bo przede mną matematyka, biologia, fizyka - zażartował Uznański w rozmowie z PAP.

Astronauta przeszedł już pierwsze testy medyczne. - W tym tygodniu przechodziłem testy wydolnościowe. Dlatego muszę bardzo mocno dbać i o dietę, i o sprawność. Tym bardziej że nie wiem, jak długo potrwają przygotowania. Wiem tylko, co mnie czeka do końca miesiąca - powiedział Sławosz Uznański.

Źródło: PAP Anna Nartowska, Janusz Majewski

logo Tu się dzieje