Zamknij

Pchły śnieżne można spotkać w Polsce. Czy są groźne dla człowieka?

11.01.2023 09:58

Zimą w lasach i parkach też żyją owady… Być może trudno dostrzec je gołym okiem, ale pchły śnieżne, czyli pośnieżki, doskonale radzą sobie w niesprzyjających warunkach, wręcz uwielbiają zimową aurę. Co mają wspólnego z “tradycyjnymi” pchłami i czy trzeba na nie uważać?

Pchły śnieżne: gdzie je spotkasz i czy są groźne?
fot. Shutterstock
  1. Jak rozpoznać pchłę śnieżną?
  2. Czy pchły śnieżne mogą ugryźć?

Widok pcheł śnieżnych na leśnej drodze może bardzo zaskoczyć. Jednak aby dojrzeć owady, trzeba naprawdę się postarać: najczęściej są bardzo szybkie i ukrywają się w zaspach. Pchły śnieżne cały czas są w ruchu: lubią szukać pożywienia i  potrafią wykonać skok na odległość nawet 30 cm! W ułamku sekundy znikają z pola widzenia. Należą do rzędu wojsiłek, które genetycznie mają wiele wspólnego z pchłami.

Jak rozpoznać pchłę śnieżną?

Pośnieżki są naprawdę małe: osiągają długość jedynie 5-6 mm, dlatego wielu z nas nawet nie wie o ich istnieniu.  Twórcy fanpage’a “Pogromcy Szkodników” dokładnie opisują wygląd pośnieżek:

Charakterystyczny długi ryjek z aparatem typu gryząco. Oczy złożone oraz długie i cienkie czułki. Posiadają też ultra długie odnóża dzięki, którym są speedy gonzalesami śnieżnych prerii. Ubarwienie mają ciemne z metalicznym połyskiem.Jak dobrze się przyjrzycie pod lupą to nawet rozróżnicie samca od samiczki (dymorfizm płciowy). Pan pośnieżek w miejscu gdzie dawniej powinny być skrzydła (ale ich już nie ma bo wzięły i się uwsteczniły) ma wystające wyrostki haczykowate. Zaś Pani pośnieżek nie ma tam nic. Gdzie je spotkacie? Wszędzie. Są dość pospolite w Polsce choć trudno je dostrzec. Można je zaobserwować w lasach lub na ich obrzeżach. Jak to jest, że im nie jest zimno? Wszystko za sprawką glicerolu, który płynie w ich ciałkach.

Czy pchły śnieżne mogą ugryźć?

Pośnieżki nie stanowią żadnego zagrożenia, ani dla człowieka, ani psa czy kota. Jedzą zupełnie co innego niż zwykłe pchły, najczęściej jest to mech lub martwe owady. Co ciekawe, pchły śnieżne, w sytuacji zagrożenia, bardzo dobrze udają, że zdechły.
Dla pcheł śnieżnych to człowiek może stanowić zagrożenie: branie owadów w otwarte, ciepłe ręce nie jest dobrym pomysłem. Ogrzewanie w ten sposób może je zabić. Owady te dobrze czują się jedynie w niskich temperaturach. Najlepiej funkcjonują w temperaturach od 0 do -5.

Źródło: strefaagro.pl, Facebook/ Pogromcy Szkodników, swiatmakro.com