,

Oleica krówka w polskich lasach. Jad chrząszcza może zabić

18.05.2023 12:30

Oleica krówka to chrząsz, którego można pomylić z “sympatycznymi” żuczkami. Na spacerze lepiej uważaj: chrząszcz wydziela związek chemiczny, który dla człowieka jest śmiertelnie niebezpieczny. Jak rozpoznać niebezpiecznego owada?

Oleica krówka w polskich lasach. Ostrzeżenie Lasów Państwowych
fot. Shutterstock

Piękna, wiosenna pogoda sprzyja leśnym wędrówkom. Niestety, nawet w takich przyjaznych okolicznościach powinniśmy bardzo uważać. W lesie też może być niebezpiecznie, a “miło” wyglądające owady, które dzieci często biorą do rąk, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Lasy Państwowe ostrzegają przed oleicą krówką. Jak wygląda? To gatunek chrząszcza z rodziny oleicowatych. Ma czarne, ciemnogranatowe lub czarno-niebieskie ubarwienie, z lekkim połyskiem. Samice są znacznie większe od samców (osiąga długość nawet 35 mm).

Niebezpieczne chrząszcze spotkamy Europie, Afryce Północnej i palearktycznej Azji, szczególnie w trawach, na łąkach i polanach. Najwięcej jest ich od kwietnia do czerwca.

Tego chrząszcza lepiej nie denerwuj

Oleica krówka wydziela jad, dokładnie kantarydynę (zaliczaną do grupy terpenów), która już w przeszłości była używana jako naturalna trucizna. Gdy chrząszcz się “zdenerwuje”, nadyma się, a jego skorupa w zgięciach odnóży pęka, uwalniając truciznę. Dawka śmiertelna kantarydyny, którą wytwarza oleica krówka, wynosi zaledwie 0,03 g.

– Chociaż pojedynczy owad nie potrafi wyprodukować aż takiej ilości kantarydyny, to jego „porcja”, może silnie podrażnić ludzką skórę szczególnie, gdy substancja dostanie się do nosa i oczu – ostrzegają Lasy Państwowe.
Trucizna powoduje różne objawy, m.in.:

  • zmiany skórne (bolesne pęcherze, zaczerwienienie)
  • zapalenie spojówek
  • silne podrażnienie układu pokarmowego
  • w skrajnych przypadkach zapalenie nerek i pęcherza moczowego

Oleica krówka nie “atakuje” bezbronnych turystów. Dzieje się tak wtedy, gdy sama wyczuwa zagrożenie. Obserwowanie chrząszcza z odpowiedniego dystansu jest bezpieczne. Co zrobić w przypadku kontaktu z owadem?

Jeśli przez przypadek dotknęliśmy jadu owada, należy jak najszybciej umyć ręce. W sytuacji gdy jad dostał się do układu pokarmowego, jak najszybciej wezwijmy pogotowie.

Źródło:

  • Klapec T., Kania G. 2014. Zwierzęta trujące i jadowite. Wybrane przykłady należące do bezkręgowców. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 20:102-106
  • Lasy Państwowe

logo Tu się dzieje