Obserwuj w Google News

Nimfy kleszcza atakują wiosną. Wyglądają jak pieprzyki

2 min. czytania
Aktualizacja 09.06.2023
11.05.2018 15:48
Zareaguj Reakcja

Wracasz ze spaceru, a twoje nogi pokryte są małymi, czarnymi kropkami? Obejrzyj je dokładnie — to mogą być nimfy kleszcza.

Nimfa kleszcza
fot. Shutterstock
  1. Nimfa kleszcza — dlaczego jest tak niebezpieczna?
  2. Jak się ochronić przed nimfami?

Nimfa kleszcza to forma przejściowa kleszcza. Ma około półtora milimetra i brązowo-czarny kolor. Na ciele człowieka lub zwierzęcia wygląda jak ziarenko piasku, lub maleńki pieprzyk. Jest ona znacznie agresywniejsza niż kleszcze i tak jak one przenosi groźne patogeny wywołujące np. boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu. Do zakażenia człowieka dochodzi w czasie przytwierdzenia do skóry i w trakcie ssania krwi przez wydalenie śliny lub wymiocin kleszcza. Infekcja występuje najczęściej 2 dni od ukąszenia.

Cykl rozwojowy kleszcza trwa 2 lata i dzieli się na 3 etapy:

  • larwa,
  • nimfa,
  • dorosły osobnik (który składa jajo).

Kleszcz żeruje zwykle jeden raz w każdej fazie życiowej. Przyciąga go ciepłota ciała i dwutlenek węgla wydzielany przez organizm.

Nimfa kleszcza — dlaczego jest tak niebezpieczna?

Aby stać się dorosłym osobnikiem, nimfa kleszcza musi wysycić się krwią. Potrzebuje na to około tygodnia. Na swoje ofiary czeka zwykle na źdźbłach trawy, ale potrafi też w poszukiwaniu żywiciela przemieszczać się nawet kilkadziesiąt metrów. Jeśli nie uda jej się zmienić w dorosłą postać przed zimą, hibernuje się, a z nastaniem ciepłych dni znów rozpoczyna łowy.

Mechanizm działania nimfy kleszcza jest podobny jak kleszcza — gdy znajdzie ofiarę, chwyta fałd skóry i dwiema przednimi odnóżami rozcina ją, po czym wbija się w ciało. Wtedy pojawia się wyprysk i zaczerwienienie. Powstaje malutka plamka krwi, którą wysysa.

Najedzona nimfa powiększa swój rozmiar z około półtora milimetra nawet do trzech milimetrów. Przytwierdzona wygląda na ciele jak mały ciemny strupek o „łezkowatym” kształcie.

Jak się ochronić przed nimfami?

Tak samo jak przed kleszczami, czyli:

  • zakładając odpowiedni strój, gdy idziemy na spacer do parku, lasu czy na łąkę (długie spodnie, koszula z długim rękawem, nakrycie głowy oraz pełne buty),
  • stosując środki odstraszające kleszcze,
  • dokładnie oglądając ciało po spacerze.

Jeżeli zauważymy nimfę w skórze, należy ją usunąć podobnie jak dorosłego osobnika, czyli za pomocą pęsety. Po wyciągnięciu kleszcza obserwujemy miejsce ukąszenia. Jeżeli pojawi się rumień, powinniśmy iść jak najszybciej do lekarza.