Obserwuj w Google News

Groźny pająk w Wielkopolsce. Bliskie spotkanie kończy się w szpitalu

Alicja Bartosiak
2 min. czytania
09.08.2023 11:40
Zareaguj Reakcja

Kolczak zbrojny to jadowity pająk, który coraz częściej spotykany jest w różnych regionach Polski. W ostatnim czasie, na zagrożenie zwracali uwagę mieszkańcy Wielkopolski. Według ich relacji, pająka można spotkać nie tylko w lesie czy ogrodzie: coraz częściej pojawia się w domach. Czym grozi ugryzienie kolczaka zbrojnego?

Kolczak zbrojny w Wielkopolsce. Czym grozi ugryzienie?
fot. Shutterstock

Przebywając na łonie natury należy zachować ostrożność. Chociaż do tej pory mało słyszeliśmy o jadowitych pająkach w Polsce, powoli się to zmienia. Według ostatnich doniesień, w naszym kraju coraz bardziej powszechny staje się niebezpieczny gatunek pająka z rodziny zbrojnikowatych, tzw. kolczak zbrojny. To najbardziej jadowity pająk występujący na terenie Polski. Zwykle preferuje tereny porośnięte gęstą, wysoką trawą, jednak w ostatnich tygodniach został zauważony w domach i mieszkaniach, co jest niepokojące.

Specjaliści z Karkonoskiego Parku Narodowego ostrzegają: kolczak zbrojny to pająk posiadający szczękoczułki zdolne przebić ludzką skórę. Kolczaki są jadowite i są w zasadzie jedynymi pająkami żyjącymi naturalnie w Polsce, których ukąszenie może powodować zatrucie. Objawy utrzymują się zwykle przez kilka dni, do dwóch tygodni.

Czym grozi ugryzienie kolczaka zbrojnego?

Jak ostrzega Fundacja na Rzecz Zwierząt „Obok Nas”: kontaktu bezpośredniego należy unikać, ponieważ ukąszenie może być niebezpieczne i nieprzyjemne, z objawami ogólnymi przypominającymi zatrucie.
Ugryzienie może wywołać dreszcze, osłabienie, ból całego ciała, mdłości, wymioty, duszności. W miejscu ukąszenia może pojawić się zaczerwienienie i bolesny obrzęk.  W niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja (u osób uczulonych na jad może dojść do wstrząsu anafilaktycznego).

Dolegliwości mogą być nasilone zwłaszcza u osób starszych, dzieci i osób z obniżoną odpornością. Dzieci są dodatkowo narażone ze względu na niski wzrost i częste przebywanie na powietrzu. Dodatkowo, pająk ma ubarwienie, przez które łatwo “wtapia się” w naturalne otoczenie i może ukąsić w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego rodzice powinni zachować wzmożoną czujność.

Do szpitala należy zgłosić się od razu, gdy mamy podejrzenie, że ukąsił nas kolczak.