Ukąszenie meszki jest bolesne. Jak sobie radzić? [SPOSÓB NA MESZKI]
Meszki nie są tak groźne dla ludzi jak kleszcze czy komary, bo nie przenoszą chorób, ale ich ukąszenia są bolesne i mocno swędzą. Jakie są sposoby na odstraszanie meszek? Jak złagodzić ból po ukąszeniu?

- Jak wygląda ukąszenie meszki?
- Dla kogo ukąszenie meszki jest groźne?
- W jaki sposób złagodzić ból i obrzęk po ukąszeniu meszki?
- Sposoby na meszki – jak je odstraszać?
Meszki to muchówki, malutkie owady, przypominające muszki – mają od 1,5 do 6 mm. Są krewniakami komarów i podobnie jak komarzyce samice meszek potrzebują krwi kręgowców do rozmnażania się. Atakują chmarami, są bardzo dokuczliwe, a u osób uczulonych mogą pojawić się odczyny alergiczne. Zwykle najaktywniejsze są na przełomie maja i czerwca, zwłaszcza w ciepłe, bezwietrzne popołudnia.
Jak jednak zapewnia dr hab. Stanisław Czachorowski, entomolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, meszki nie są tak groźne dla ludzi i nie uczestniczą w przenoszeniu chorób, jak komary czy kleszcze. Poważnym zagrożeniem, które zwiększa się jeszcze np. po powodziach, meszki bywają głównie dla zwierząt - zdarzało się, że uwiązane krowy padały, nie mogąc uciec przed chmarami atakujących meszek, które wciskały się do nozdrzy, pysków, pod powieki i do gardeł. Przyczyną śmierci zwierząt był obrzęk układu oddechowego.
Jak wygląda ukąszenie meszki?
Ukąszenia meszek są dla ludzi bolesne nie tylko, gdy meszka kąsa, ale także później, już po ugryzieniu przez owada. To nie tyle ukłucie, co lekko krwawiąca ranka, ponieważ te owady niemalże rozrywają ludzką skórę – i choć nie wpuszczają pod skórę jadu, to ich ślina zawiera toksyny, które wywołują nieprzyjemne objawy. Ukąszenie przez meszkę może powodować:
Miejsca ugryzień mogą swędzieć i boleć przez tydzień nawet osoby, które nie są alergikami. Obrzęk – zwłaszcza u alergików – może się utrzymywać wiele dni, czasami towarzyszy mu gorączka i inne reakcje uczuleniowe. Z uciążliwymi objawami zmagają się też osoby zdrowe - wystarczy, że drapiąc rankę, zanieczyszczą ją bakteriami, powodując stany zapalne.
Dla kogo ukąszenie meszki jest groźne?
Alergia na toksyny zawarte w ślinie meszki nie jest częsta, ale po ugryzieniu przez owada na skórze często pojawia się odczyn podobny do uczuleniowego. Osoby ze skłonnością do alergii są jednak bardziej niż inni narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań po ukąszeniu meszki. Groźne jest także pogryzienie przez meszki małych dzieci, które nie potrafią obronić się przed rojem owadów – należy szczególnie je chronić.
W jaki sposób złagodzić ból i obrzęk po ukąszeniu meszki?
Dr hab. Czachorowski radzi, by miejsc ukąszenia nie drapać, tylko utrzymywać je w czystości i stosować kupione w aptece środki łagodzące swędzenie. – W aptekach dostępne są środki na ukąszenia, które łagodzą odczucie swędzenia, dzięki nim nie odczuwamy ukąszeń tak boleśnie – wyjaśnia naukowiec.
Aby złagodzić ból po ugryzieniu przez meszkę, można stosować apteczne preparaty, ale warto też spróbować tradycyjnych sposobów łagodzenia świądu i obrzęku po ukąszeniach owadów:
- okład z octu – do szklanki wody dodaj łyżkę octu, takim roztworem nasącz gazik i przyłóż go w miejscu ugryzienia
- olejek lawendowy – złagodzi ból oraz odkaża miejsce ukąszenia, można go kupić w aptekach i drogeriach
- okład z cebuli – plasterek cebuli przyłożony w miejscu ugryzienia oczyści je z toksyn i złagodzi swędzenie.
- okłady ziołowe – warto zastosować okłady z naparów ziół, np. z werbeny, tymianku lub szałwii, pomogą zmniejszyć obrzęk i odkażą miejsca ukąszenia. Zioła należy zalać wrzątkiem, a gdy napar nieco ostygnie, zamoczyć w nim gazik i przyłożyć do ugryzienia.
Farmaceuci radzą, by świeże ugryzienie przemyć letnią wodą lu zdezynfekować, po czym zastosować wybrany środek na ukąszenia. I koniecznie pilnować, zwłaszcza dzieci, by nie drapały miejsca ukąszenia – może to doprowadzić do zakażenia, a wtedy konieczne będzie użycie antybiotyku.
Sposoby na meszki – jak je odstraszać?
Entomolog, dr hab. Stanisław Czachorowski, radzi, by przede wszystkim zapobiegać kontaktom z meszkami, tzn. unikać miejsc, gdzie mogą one występować. Choć jednocześnie zastrzega: – Oczywiście, nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w czasie wakacji, kiedy chcemy być blisko przyrody. Naukowiec twierdzi, że na meszki nie działają popularne repelenty, więc najskuteczniejszą formą ochrony jest ich unikanie. – Chemiczne „odstraszacze” zabezpieczają głównie przed komarami, które reagują na ciepło i dwutlenek węgla. Meszki trzeba po prostu zaakceptować albo unikać spotkań – wyjaśnia dr hab. Czachorowski.
Warto jednak spróbować chronić się przed meszkami. Aby to zrobić, można zamontować w oknie moskitierę, a idąc na spacer z dzieckiem osłonić nią również wózek. Do odstraszania meszek warto też użyć naturalnych olejków zapachowych, których nie lubią owady, spryskując nimi ubranie u dzieci, u dorosłych można nałożyć je na skórę. Sprawdzą się np. olejki:
- eukaliptusowy
- waniliowy
- cytrynowy.
Źródło: Naukawpolsce.pap.pl, Aptekazawiszy.pl