Obserwuj w Google News

Fatalne skutki upałów u dzieci. Matka zaapelowała do rodziców

3 min. czytania
Aktualizacja 21.07.2022
21.07.2022 12:57
Zareaguj Reakcja

Matka trójki dzieci zaapelowała do rodziców po tym, jak jej córka znalazła się w szpitalu w ciężkim stanie. Podczas upału, sięgającego 28 stopni, zadbała o nakrycie głowy dla swojego dziecka i potrzebne filtry. Niestety, to nie uchroniło jej dziecka przed 40-stopniową gorączką. 

Fala upałów a zdrowie dzieci.
fot. Shhutterstock
  • Ostrzeżenie mamy przed falą upałów. Jej córka po dniu spędzonym na plaży, dostała udaru mózgu, mimo ochrony.
  • 30-letnia Charlotte Finch ostrzegła innych rodziców: „Proszę o uważność i czujność podczas wystawiania się na słońce i ciepło podczas fali upałów”

Charlotte Finch, jeden z upalnych dni, gdy temperatura wynosiła 28 stopni, spędziła na plaży ze swoimi dziećmi – dwuletnią córką Evie i jej rodzeństwem Teddym (3 lata) i Harveyem (12 lat).

Matka zadbała o to, by dzieci były posmarowane kremem z filtrem i miały nakrycia głowy. Jednak to nie uchroniło najmłodszego dziecka przed przegrzaniem. Dziewczynka trafiła do szpitala z 40-stopniową gorączką. Po tej sytuacji 30-latka ostrzega rodziców przed przebywaniem na zewnątrz, podczas fali upałów.

Udar mózgu u dziecka a upały

Jakie objawy wystąpiły u dziecka? Zaczęła dyszeć, a jej temperatura ciała wzrosła. Po powrocie do domu dziewczynka padła na łóżko, a jej czoło było bardzo gorące.

– Zmierzyłam jej temperaturę i było ponad 39 stopni. Dałam jej paracetamol w nadziei, że pomoże to obniżyć gorączkę – mówi Charlotte.

Kobieta wezwała lekarza rodzinnego, który natychmiast zadzwonił na pogotowie. Evie została przewieziona do szpitala Musgrove Park w Taunton, gdzie odnotowano jej temperaturę na zaskakującym poziomie 40 stopni.

Medykom udało się ją ochłodzić zimnymi napojami i lodami. Dziewczynka została wypisana sześć godzin później. Charlotte dowiedziała się, że jej córka miała udar słoneczny, a jej stan mógł doprowadzić do wstrząsu, gdyby jej temperatura nie spadła.

Po tej sytuacji Charlotte prosi o bycie bardzo uważnym i czujnym, kiedy jest się wystawionym na działanie słońca i ciepła podczas fali upałów.

– Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak było gorąco z powodu cudownej morskiej bryzy. Zrobiłam wszystko, co miałam zrobić, zabezpieczyłam dzieci przed słońcem, ale małe ciałko Evie po prostu nie wytrzymało upału – powiedziała.

Udar dziecięcy: co należy o nim wiedzieć?

Udar to stan, który często występuje u osób starszych, ale może on dotknąć każdego, w tym niemowlęta i dzieci. Przyczyny udaru mózgu u dzieci różnią się od tych występujących u dorosłych.

Termin „udar dziecięcy” obejmuje okres od dwudziestego ósmego tygodnia ciąży do osiemnastego roku życia. Przyczyny i skutki udaru mogą być inne w zależności od wieku dziecka.

Udar występuje, gdy odcięty jest opływ krwi do części mózgu. Istnieją dwa główne rodzaje udarów. Udary niedokrwienne są spowodowane blokadą przepływu krwi  do mózgu. Udary krwotoczne występują, gdy krew wycieka z pękającej naczynia do mózgu. U dorosłych 80%  udarów  jest spowodowanych blokadą i 20% przez krwawienie w mózgu. U dzieci, oba rodzaje udarów są równie powszechne.

Dzieci mogą mieć przejściowe niedokrwienie ataki (TIA). TIA ma miejsce, gdy dopływ krwi do mózgu jest przerwany na bardzo krótki czas. Objawy trwają  przez ok. kilka minut lub godzin, a potem całkowicie znikają, zwykle w ciągu 24 godzin.

U dorosłych TIA nie powoduje żadnych trwałe uszkodzenie mózgu. Jednak, badania wykazały, że dzieci, u których wystąpiło przejściowe niedokrwienne ataki, często mają uszkodzone obszary w mózgu, nawet jeśli nie mają żadnych pozostałych objawów.

Skąd możemy wiedzieć, czy dziecko przechodzi  udar? Objawy mogą być niezauważalne, jeśli dziecko jest bardzo małe, na wczesnym etapie rozwoju  lub jeśli są ich objawy. U niemowląt do 28 dnia życia, częstą występują drgawki.

U dzieci w wieku od 28 dni do 18 lat występuje osłabienie lub paraliż, po jednej stronie ciała opadająca twarz, problemy z mową i bóle głowy. Te objawy są najczęściej związane z udarami niedokrwiennymi.  Objawy w przypadku udaru krwotocznego to głównie mogą wymioty, drgawki i sporadyczne bóle głowy.

W przypadku niektórych dzieci udar jest wykrywany dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy z nauką i rozwojem fizycznym. Najbardziej zauważalne są problemy z poruszaniem się.

Dowiedz się więcej:  Wtórny udar mózgu: przyczyny udaru po udarze

Źródło: mirror.co.uk; stroke.org.uk