Obserwuj w Google News

Świąd pływaka – jakie są objawy tej choroby skóry?

2 min. czytania
Aktualizacja 11.06.2021
23.08.2019 14:27
Zareaguj Reakcja

Świąd pływaka (ang. swimmer' itch) – pod tą nazwą kryje się choroba alergiczna skóry, wywołana przez wnikające w nią larwy pasożytów (cerkarie) z rodzaju Schistosoma. Inna nazwa tego schorzenia to cerkariowe zapalenie skóry.

Świąd pływaka - objawy
fot. Shutterstock

Świąd pływaka może pojawić się u osób kąpiących się w wodach, w których żyją ślimaki zakażone tymi pasożytami. Zwykle są to zbiorniki słodkowodne, rzadziej słonowodne, właściwie na całym świecie — cerkarie występują zarówno w Europie, jak i w Ameryce czy Azji. Jednak największe skupisko tych pasożytów jest w Afryce Subsaharyjskiej. Ślimaki te żyją w pobliżu linii brzegowej, co tłumaczy, dlaczego do infekcji dochodzi najczęściej w płytkiej wodzie, i dlaczego dotyka najczęściej małych dzieci (bawią się w wodzie na brzegu).

Z uwalnianych przez ślimaki jaj pasożytów wylęgają się larwy (cerkarie), które szukają kolejnego żywiciela — głównie ptaki i wodne zwierzęta, np. kaczki, gęsi, łabędzie, mewy, piżmaki, szopy. Człowiek nie jest żywicielem tych pasożytów, ale zdarza się, że larwy omyłkowo wnikną w jego skórę, wywołując reakcję alergiczną.

Świąd pływaków — jakie są objawy?

Początkowo, właściwie kilka minut po kontakcie z wodą, w której znajdowały się cerkarie, pojawia się świąd, pieczenie lub mrowienie skóry. Później pojawia się bolesna wysypka z małymi czerwonymi kropkami, które później przekształcają się w pęcherzyki. Co ciekawe, zmiany pojawiają się tylko na odsłoniętej skórze, nigdy pod kostiumem i nasilają się przy każdym kontakcie w wodą, w której pływają cerkarie.

Czasem pojawiają się objawy towarzyszące wysypce: gorączka, biegunka czy nieżyt nosa. Zwykle wszystkie objawy znikają po siedmiu dniach.

Świąd pływaków — jak postępować?

Przede wszystkim nie należy drapać zmian, bo powstałe pęcherze mogą pęknąć i w ten sposób może dojść do wtórnego nadkażenia bakteryjnego. Warto też udać się do lekarza, który może wdrożyć leczenie objawowe, czyli przeciwzapalne i przeciwświądowe. Może również zlecić zimne kompresy, by złagodzić dolegliwości.

Warto wiedzieć

Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Aby uniknąć świądu pływaka, zastosuj się do poniższych rad.

  1. Ostrożnie wybieraj miejsca do pływania. Jeśli nie znasz dobrze kąpieliska, popytaj okolicznych mieszkańców, czy po kąpieli w wodzie pojawiła się u nich wysypka.
  2. Unikaj kąpieli w akwenach zarośniętych, bagnistych. W takich miejscach często występują ślimaki.
  3. Weź prysznic po takiej kąpieli. Spłucz odsłoniętą skórę czystą wodą, a następnie energicznie wytrzyj się ręcznikiem.
  4. Po kąpieli w jeziorze upierz swój strój kąpielowy.  
  5. Nie karm ptaków w pobliżu miejsc do pływania.
  6. Stosuj wodoodporny krem przeciwsłoneczny — są badania, które sugerują, że takie preparaty uniemożliwiają wbicie się pasożyta w skórę.

Źródło: mayoclinic.org