Świąd pływaka – jakie są objawy tej choroby skóry?
Świąd pływaka (ang. swimmer' itch) – pod tą nazwą kryje się choroba alergiczna skóry, wywołana przez wnikające w nią larwy pasożytów (cerkarie) z rodzaju Schistosoma. Inna nazwa tego schorzenia to cerkariowe zapalenie skóry.

Świąd pływaka może pojawić się u osób kąpiących się w wodach, w których żyją ślimaki zakażone tymi pasożytami. Zwykle są to zbiorniki słodkowodne, rzadziej słonowodne, właściwie na całym świecie — cerkarie występują zarówno w Europie, jak i w Ameryce czy Azji. Jednak największe skupisko tych pasożytów jest w Afryce Subsaharyjskiej. Ślimaki te żyją w pobliżu linii brzegowej, co tłumaczy, dlaczego do infekcji dochodzi najczęściej w płytkiej wodzie, i dlaczego dotyka najczęściej małych dzieci (bawią się w wodzie na brzegu).
Z uwalnianych przez ślimaki jaj pasożytów wylęgają się larwy (cerkarie), które szukają kolejnego żywiciela — głównie ptaki i wodne zwierzęta, np. kaczki, gęsi, łabędzie, mewy, piżmaki, szopy. Człowiek nie jest żywicielem tych pasożytów, ale zdarza się, że larwy omyłkowo wnikną w jego skórę, wywołując reakcję alergiczną.
Świąd pływaków — jakie są objawy?
Początkowo, właściwie kilka minut po kontakcie z wodą, w której znajdowały się cerkarie, pojawia się świąd, pieczenie lub mrowienie skóry. Później pojawia się bolesna wysypka z małymi czerwonymi kropkami, które później przekształcają się w pęcherzyki. Co ciekawe, zmiany pojawiają się tylko na odsłoniętej skórze, nigdy pod kostiumem i nasilają się przy każdym kontakcie w wodą, w której pływają cerkarie.
Czasem pojawiają się objawy towarzyszące wysypce: gorączka, biegunka czy nieżyt nosa. Zwykle wszystkie objawy znikają po siedmiu dniach.
Świąd pływaków — jak postępować?
Przede wszystkim nie należy drapać zmian, bo powstałe pęcherze mogą pęknąć i w ten sposób może dojść do wtórnego nadkażenia bakteryjnego. Warto też udać się do lekarza, który może wdrożyć leczenie objawowe, czyli przeciwzapalne i przeciwświądowe. Może również zlecić zimne kompresy, by złagodzić dolegliwości.
Aby uniknąć świądu pływaka, zastosuj się do poniższych rad.
- Ostrożnie wybieraj miejsca do pływania. Jeśli nie znasz dobrze kąpieliska, popytaj okolicznych mieszkańców, czy po kąpieli w wodzie pojawiła się u nich wysypka.
- Unikaj kąpieli w akwenach zarośniętych, bagnistych. W takich miejscach często występują ślimaki.
- Weź prysznic po takiej kąpieli. Spłucz odsłoniętą skórę czystą wodą, a następnie energicznie wytrzyj się ręcznikiem.
- Po kąpieli w jeziorze upierz swój strój kąpielowy.
- Nie karm ptaków w pobliżu miejsc do pływania.
- Stosuj wodoodporny krem przeciwsłoneczny — są badania, które sugerują, że takie preparaty uniemożliwiają wbicie się pasożyta w skórę.
Źródło: mayoclinic.org