Oceń
- Jak rozpoznać, że w wodzie są sinice?
- Objawy zatrucia sinicami
- Co robić, jeśli dojdzie do zatrucia sinicami?
Sinice to zmora plażowiczów. Cyjanobakterie, bo tak inaczej nazywa się sinice, to organizmy samożywne, które mają zdolność wytwarzania związków organicznych na drodze fotosyntezy.
Ich zdolności przetrwania sprawiają, że sinice mogą być obecne w niemal każdym środowisku na Ziemi. Są odporne na suszę, wysokie temperatury, zasolenie, kwasowość. Najlepiej jednak rozwijają się zanieczyszczonej wodzie morskiej, dlatego tak często występują w Bałtyku.
Organizmy te wytwarzają toksyczne substancje, głównie mikrocystyny, których do tej pory wyodrębniono 50 rodzajów. Najbardziej niebezpieczne to:
- endoioksyna – odpowiedzialna za objawy podrażnienia skóry, żołądka, jelit i spojówek,
- cylindrospermopsyna – powolnie działająca toksyna niebezpieczna dla wątroby i nerek,
- saksitoksyna – mająca cechy neurotoksyn, powodująca porażenie mięśni z następstwem uduszenia wskutek niewydolności oddechowej,
- mikrocystyna, nodularyna – uszkadza i niszczy hepatocyty.
Jak rozpoznać, że w wodzie są sinice?
Woda, w której zakwitły sinice, jest mętna i zielona, z charakterystyczną białą pianą przy brzegu. Nad zbiornikiem unosi się nieprzyjemny, zgniły zapach. To sygnał, że należy powstrzymać się od kąpieli.
Na popularnych kąpieliskach sprawa jest prosta. Jeśli w wodzie występują sinice, Sanepid decyduje o zamknięciu plaży. Nad wodą pojawia się wtedy czerwona flaga. Informację o niebezpiecznych kąpieliskach znajdziemy również na stronie GIS.
ZOBACZ: Jak odróżnić SINICE od GLONÓW? Zapytaliśmy eksperta
Objawy zatrucia sinicami
Do zatrucia sinicami może dojść poprzez kontakt skóry z toksynami, a także przez wypicie skażonej wody. Objawy zatrucia to najczęściej:
- zaczerwienienie skóry i oczu, wysypka lub pęcherze,
- gorączka i złe samopoczucie, często połączone z bólem głowy,
- wymioty,
- ból gardła i podrażnienie jamy ustnej,
- bóle mięśni,
- bóle stawów.
Co robić, jeśli dojdzie do zatrucia sinicami?
Jeśli doszło do kontaktu z toksynami sinic, trzeba dokładnie spłukać całe ciało chłodną wodą. Strój kąpielowy lub ubranie, które miało kontakt ze skażoną wodą, należy zdjąć i uprać. Konieczna jest wizyta u lekarza.
Zatrucie sinicami może mieć bardzo poważne konsekwencje. To nie tylko nieprzyjemne pieczenie i ból. W wyniku kontaktu z toksynami może dojść do uszkodzenia wątroby, dlatego problemu nie wolno zlekceważyć.
Źródło: Wikipedia.pl/Wsse.gda.pl
Oceń artykuł