Zamknij

Raport: zatrucie grzybami w Polsce. Ile osób zatruło się w 2019 roku?

07.09.2020 11:57

W Polsce, w przeciwieństwie do wielu innych krajów, zbieranie grzybów w lasach jest legalne. Każdy może iść z koszykiem i szukać ulubionych grzybów, gdy przyjdzie już na nie pora. Niestety wiele osób przecenia swoje umiejętności. Co roku do szpitali trafiają amatorzy grzybów, którzy zatruli się domowym posiłkiem.

Zatrucie grzybami - statystyki
fot. Shutterstock

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował dane dotyczące zatruć grzybami w Polsce w 2019 roku. Krajowy rejestr zatruć grzybami prowadzony jest w Oddziale Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Raport: zatrucia grzybami w Polsce

Z raportu GIS wynika, że w 2019 roku 27 osób zatruło się w Polsce grzybami, a 25 z nich hospitalizowano. 

W ubiegłym roku liczba przypadków zatruć grzybami była większa niż w latach 2017 i 2018, ale znacząco mniejsza niż w 2016. W roku 2018 zanotowano 16 przypadków, w roku 2017 – 24, a w 2016 r. – 46 zatruć.

Najwięcej przypadków zatruć grzybami, aż siedem, zanotowano w Lubelskiem, a także w pomorskim i łódzkim – po cztery zachorowania.

Zatrucia były wynikiem spożycia m.in. muchomora zielonawego (sromotnikowego), muchomora czerwonego i muchomora plamistego.

ZOBACZ: Grzyby trujące w Polsce podobne do jadalnych - atlas grzybów i ciekawostki [ZDJĘCIA] 

Zatrucie grzybami: objawy

Podejrzane są wszystkie nietypowe objawy występujące po zjedzeniu posiłku z grzybami. Istotne są przede wszystkim: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha - są to typowe objawy zatrucia.

Jednak objawy zatrucia grzybami mogą być nietypowe, niezwiązane z przewodem pokarmowym. Toksyny grzybów mogą bowiem zaatakować układ nerwowy wywołując problemy neurologiczne, nawet halucynacje. Do tego typu objawów zalicza się: obfite poty, łzawienie, bóle głowy, zaczerwienienie twarzy, uczucie gorąca, zaburzenia widzenia, spadek ciśnienia, zapaść.

Wszelkie niepokojące objawy występujące po spożyciu grzybów powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem.

Źródło: PAP