Zamknij

Kąpały się w rzece i zaraziły się pasożytami – zobacz video

22.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 19:42

Kąpiel w rzece lub w jeziorach w egzotycznych krajach może być niebezpieczna. Świadczy o tym historia dwóch Wietnamek, które zgłosiły się do lekarza z bólem oczu. Okazało się, że tkwią w nich pasożyty. Niektóre z nich miały po 5 cm długości. Zobacz, film, na którym widać, jak lekarka wyciąga pasożyty.

Wyciąganie pasożyta z oka?
fot. dailymail.com

Na początku lipca dwie Wietnamki mieszkające na północy kraju w prowincji Cao Bằng zgłosiły się do lekarza z powodu dolegliwości związanych z oczami. Skarżyły się m.in. na ból w okolicy oczodołów.
Lekarka po przeprowadzeniu standardowych badań ustaliła, że przyczyną ich dolegliwości są pasożyty. Podczas ich usuwania okazało się, że niektóre z nich miały około 5 cm długości.
Kobiety prawdopodobnie zaraziły się pasożytami podczas kąpieli w rzece lub podczas robienia prania w strumieniu. Niestety w krajach rozwijających się, gdzie nie ma wystarczającej ilości wody pitnej i dobrze zorganizowanego systemu sanitarnego, o takie zakażenia bardzo łatwo. Wystarczy napić się skażonej odchodami ludzkimi czy zwierzęcymi wody.

Na filmie, który nagrano podczas tej procedury (patrz poniżej), widać, jak lekarka usuwa robale z oczu i odkłada je do miski. Dziesiątki usuniętych robaków wijących się w misce — to widok tylko dla widzów o mocnych nerwach.

Choć w materiale nie podano, jakiego rodzaju mogą to być pasożyty, ich wygląd sugeruje, że są to nicienie.
Są to pasożyty, które zamieszkują środowisko wodne, ale również można je spotkać w glebie. Ich średnia wielkość może być bardzo różna: od 0,3 mm do 10 cm. Zdarzały się przypadki nicieni osiągających długość ponad 1 m. Bardzo łatwo się nimi zarazić — np. wystarczy dotknąć brudnymi rękami twarzy.
Każdego roku na całym świecie w wyniku chorób pasożytniczych umiera około 14 mln osób. Pasożyty pustoszą organizm swojego żywiciela, bo są to organizmy cudzożywne. Robaki mogą przyczynić się do rozwoju wielu chorób, np. alergii, depresji, artretyzmu, problemów neurologicznych, cukrzycy, zapalenia mózgu. Mogą przyczyniać się również do utraty wzroku.

To cię może zainteresować:

Źródło: dailymail.com